Informacje
 • Chiny zalegalizowały używanie rogów nosorożców
  i tygrysich kości w medycynie

  30-10-2018 12:07 Zakaz cofnięto po 25 latach
  Sześć zwierząt porażonych prądem, w tym nosorożec biały Foto: pixabay.com | Video: Wikipedia/Shutterstock/Google Maps

  Chiński rząd zalegalizował stosowanie rogów nosorożców oraz tygrysich kości do celów medycznych. - To bardzo niepokojące - mówi Leigh Henry z organizacji WWF. Obrońcy dzikich zwierząt są zaniepokojeni, gdyż ta decyzja może grozić im wyginięciem.

  W poniedziałek w Chinach zalegalizowano używanie rogów nosorożca i kości tygrysa w badaniach medycznych oraz w medycynie tradycyjnej. Zgodnie z rozporządzeniem chińskiego rządu, będą one mogły być pozyskiwane od zwierząt znajdujących się wyłącznie na farmach. Obrońcy przyrody biją na alarm. Ich zdaniem może to zwiększyć handel tymi częściami ciała, a w konsekwencji zmniejszyć populacje tych zwierząt.

  "Bardzo niepokojące"

  Leigh Henry z organizacji World Wide Fund for Nature (WWF) uważa ten ruch za "bardzo niepokojący". Odróżnienie, czy zwierzęta pochodzą z farm, czy zostały upolowane na wolności, jest bardzo trudne. Ta decyzja może być korzystna dla przemytników. Nosorożce i tygrysy uznawane są za gatunki zagrożone, a handel nimi jest zakazany. - WWF ciągle wzywa Chiny, by utrzymywały zakaz handlu tygrysimi kośćmi i rogami nosorożców, jest to ważne ze względu na zachowanie tych dwóch bardzo ważnych gatunków zwierząt - powiedziała Henry.

  W Chinach przez 25 lat obowiązywał zakaz importu i eksportu rogów nosorożców i tygrysich kości. Światowa Organizacja Chińskiej Medycyny, która ustala zasady używania produktów w medycynie tradycyjnej, także usunęła je z listy substancji dozwolonych do używania przez pacjentów. Pomimo tego były one jednak stosowane nielegalnie.

  Debbie Banks, zajmująca się ochroną tygrysów w organizacji pozarządowej Environmental Investigation Agency, stwierdziła, że najnowsza decyzja chińskich władz przekreśla wcześniejsze działania w zakresie ochrony zwierząt w tym kraju. - To może doprowadzić do zagrożenia przyszłości dzikich tygrysów poprzez zwiększanie popytu na ich części ciała, zamiast zmniejszania zainteresowania nimi - tłumaczyła Banks. Jej zdaniem, to stwarza także zagrożenie dla nosorożców w Afryce i Azji.

  Dzikie zwierzęta w Chinach

  Powód, dla którego władze Chin podjęły tę decyzję, nie jest do końca znany. Wzrastająca liczba tygrysich farm oraz starania, by tworzyć takie dla nosorożców, może być jednym z czynników, który do tego doprowadził. EIA w raporcie z 2013 roku podała, że w Chinach co najmniej kilka tysięcy tygrysów było przetrzymywanych w ponad stu farmach, rozsianych po w całym kraju. Według informacji organizacji, rozpoczęto też import nosorożców, które miały być odsyłane do farm.

  Rogi nosorożców zrobione są z keratyny, czyli białka, które znajdziemy także w paznokciach i włosach. Rogi spożywane w formie proszku, błędnie uznawane są za lekarstwo na wiele schorzeń, od nowotworów po artretyzm. Podobnie jest z kruszonymi kośćmi tygrysów. Osoby uprawiające medycynę tradycyjną robią z niej pastę i stosują ją na choroby takie jak reumatyzm oraz ból pleców. Nie ma jednak żadnych dowodów, które potwierdzałyby medyczną skuteczność stosowania preparatów z tych dwóch zwierzęcych części ciała.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • a lekarze siedzą cicho, krzyczą tylko w sprawie szczepionek
  wstrętny jest ten świat
  zdelegalizować myślistwo /2018-10-30 12:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...