Informacje
 • "Chcę już wrócić, ale na razie nie ma na to szans". Chiny walczą z mrozem i śniegiem

  07-01-2018 08:58 Drogi pozostają nieprzejezdne

  W Chinach od kilku dni rządzi zima. Mróz doprowadził do śmierci dziesięciu osób, a w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej śnieg uniemożliwia opuszczenie niektórych miast.

  Od kilku dni w Chinach panują trudne warunki pogodowe. Kraj nawiedziły śnieżyce, które doprowadziły do śmierci 10 osób. W prowincjach Henan, Hubei i Anhun spadło nawet do 40 centymetrów śniegu.

  Według chińskiej agencji informacyjnej Xinhua pogoda wpłynęła na życie ponad 500 tysięcy osób w pięciu prowincjach. Straty gospodarcze wyniosły do tej pory 510 milionów juanów (79 milionów dolarów).

  Nie mogą wrócić

  W sobotę wieczorem lodowate powietrze i burzowy front przedostał się do Autonomicznego Regionu Wewnętrznej Mongolii. Śnieżyca sparaliżowała miasto Hohhot, a transport środkami publicznymi na wiele godzin zamarł.

  Z powodu zalegającej na drogach warstwy śniegu warunki na drogach stały się wyjątkowo trudne, a władze miasta zdecydowały się puścić w ruch odśnieżarki i oddelegowały służby porządkowe do posypywania dróg solą i piachem. Wielu przejezdnych musiało odłożyć powrót na czas, gdy pogoda się poprawi:

  - Chcę już wrócić do Baotou, ale na razie nie ma na to szans - stwierdziła Zhao, która zatrzymała się w mieście na kilka dni.

  Od dwóch dni w Autonomicznym Regionie obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia.

  Prognoza opadów

  Od piątku do niedzieli opady śniegu nawiedzają głównie północną, ale także miejscami centralną i wschodnią część Chin, będą przeważnie umiarkowane. W niektórych okolicach śniegu spadnie jednak dużo, inne muszą się liczyć z nadejściem uciążliwych opadów deszczu ze śniegiem.

  Kolor czarny i szary oznacza opady śniegu i deszczu ze śniegiem:

  Śnieżyce od środy

  Burze śnieżne rozpoczęły się w środę, powodując zakłócenia komunikacyjne i przerwy w dostawach prądu. Chiński urząd meteorologiczny wydał wówczas ostrzeżenia trzeciego stopnia w czterostopniowej rosnącej skali.

  W piątek w 2,5-milionowej prefekturze miejskiej Suizhou w środkowych Chinach, w prowincji Hubei 140 tysięcy gospodarstw nie miało prądu. Stacje meteorologiczne w Suizhou odnotowały opady śniegu na poziomie średnio około 23 cm. To najwyższe opady w ciągu ostatnich 50 lat.

  W piątek po południu prąd przywrócono do 70 proc. gospodarstw.

  Trzy lotniska zostały zamknięte, a na kolejnych dziewięciu doszło do dużych opóźnień - poinformował w czwartek dostawca danych na temat transportu lotniczego VariFlight, na którego powołuje się agencja Reutera. Z powodu trudnych warunków pogodowych zamknięto lotniska Hefei Xinqiao i Fuyang Xiguan we wschodniej prowincji Anhuej (Anhui) oraz lotnisko Jining Qufu w Szantung (Shandong) na północnym wschodzie kraju.

  W innych portach lotniczych konieczne było zamknięcie części pasów startowych. Wywołało to opóźnienia w obsłudze lotów. Nie uniknęło ich również międzynarodowe lotnisko w Pekinie, jedno z najruchliwszych w kraju.

  Kilkadziesiąt centymetrów śniegu

  W mieście Fuyang w prowincji Anhui spadło ponad 20 cm śniegu. Z kolei w Bengbu po 22-godzinnym opadzie lokalne władze w ciągu nocy trzykrotnie wysyłały na drogi odśnieżarki. W pobliskim mieście Mingguang do godziny 8 rano czasu lokalnego pokrywa śnieżna przyrosła do 30 cm.

  Jak poinformowała państwowa agencja prasowa Chin, urząd meteorologiczny zaapelował do władz o podjęcie środków ostrożności na kolei i na drogach, zapewnienie dostaw elektryczności oraz utrzymanie usług telekomunikacyjnych.

  W środkowej prowincji Henan i regionie autonomicznym Ningsia (Ningxia) na północy Chin przez śnieg zamknięto część autostrad. W mieście Xian, stolicy prowincji Szensi (Shaanxi) w środkowej części kraju, wystąpiły opóźnienia w ruchu wielu pociągów dużych prędkości.

  W mieście Hefei, stolicy prowincji Anhui, pod ciężarem śniegu zawaliły się stropy na dworcu autobusowym, powodując śmierć co najmniej jednej osoby.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • snieg.
  Dla Chin to nie Problem jest ich tyle ze w czapkach wyniosa ten snieg,my to tak katastrofa.
  ~aniol /2018-01-04 15:12
 • snieg.
  czy Chinczykow interesuje co w naszym kraju sie dzieje dajmy sie spoko bo mamy w naszym kraju bajzel.
  ~biedny /2018-01-04 13:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...