Informacje
 • Chcą strzelać do niedźwiedzi. "Martwię się o życie mieszkańców i turystów"

  09-10-2019 14:41 Zwierzęta pochodzą coraz bliżej domów
  Poznajcie najgrubszego niedźwiedzia na Alasce Foto: ENEX | Video: Katmai National Park & Preserve

  Liczba niedźwiedzi w Tatrach Wysokich gwałtownie rośnie. - Sytuacja jest krytyczna - powiedział Ján Mokoš, burmistrz słowackich Wysokich Tatr. Według lokalnych władz, zwierzęta zagrażają turystom i mieszkańcom.

  Przeprowadzone w 2010 roku liczenie niedźwiedzi w słowackich Tatrach wykazało, że żyje tam 97 osobników. Od tego czasu liczba ta wzrosła o ponad 700. Jak podają lokalne władze, zwierzęta przestały bać się ludzi i podchodzą coraz bliżej domów. Szukają pożywienia w pobliżu hoteli i obiektów turystycznych. Zagrożeni są zarówno turyści, jak i miejscowa ludność.

  Burmistrz słowackiego miasta Wysokie Tatry Ján Mokoš uważa, że należy podjąć działania regulujące populację niedźwiedzi zamieszkujących ten region.

  Zagrażają ludziom

  W 2018 roku w Tatrach Wysokich odnotowano 525 przypadków pojawienia się niedźwiedzi. W tym roku, choć do jego końca pozostały jeszcze trzy miesiące, zrobiły to już 702 razy.

  - Sytuacja jest na tyle poważna, że martwię się o życie mieszkańców i turystów - powiedział Ján Mokoš. Dodał, że ludzie boją się wychodzić rankiem i po zmroku z domów.

  Lubomir, 56-letni mieszkaniec miejscowości Stary Smokowiec, opowiada, że za młodu spotykał niedźwiedzia raz na 10 lat. Teraz zdarza się to co najmniej raz w tygodniu. Kilka dni temu natknął się na całą rodzinę.

  - Było wcześnie rano, kiedy wyszedłem z kotłowni, otworzyłem drzwi i stał tam niedźwiedź z dwojgiem młodych. Szybko się zamknąłem i czekałem, aż odejdą - relacjonował Lubomir.

  Chcą strzelać do niedźwiedzi

  Chociaż w mieście podjęto już walkę z niedźwiedziami - zbudowano nowe pojemniki na odpady komunalne, wzniesiono ogrodzenia elektryczne - zwierzęta wciąż podchodzą blisko domów. Sytuacja pogarsza się z roku na rok. Władze Wysokich Tatr zwróciły się z prośbą do rządu o zmiany w prawie. Miałyby one umożliwić odstrzał niedźwiedzi w pewnych okresach. Przeciwnikiem takiego zapisu jest Ministerstwo Środowiska, które uważa, że niedźwiedzie są częścią przyrody Tatr i należy je chronić.

  Burmistrz Ján Mokoš chciałby również częstszego liczenia zwierząt. Potrzebne są także pieniądze na instalację kolejnych elektrycznych i mechanicznych zabezpieczeń przed drapieżnikami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Depopulacja
  Depopulacja ludzi jest konieczna.
  Niedźwiedzie są u siebie. Góry to nie nasze miejsce.
  Porównajmy liczbę ludności do liczby niedźwiedzi.
  Czyli 40 stu milionom Polaków przeszkadza kilkanaście rodzin niedźwiedzi.
  ~Andrzej /2019-10-10 23:41
 • xxl
  W stanach strzelają i nikt nie płacze !
  Zdzichu123 /2019-10-10 10:31
 • niedźwiedzie
  Artykuł nie pełny bo brak mi informacji o ataku niedźwiedzi na ludzi,bo jeśli widziano 700 razy niedźwiedzia a nie było ani jednego ataku ,to albo ludzie mieli niebywałe szczęście ,albo niedźwiedzie nie wykazują większego zainteresowania ludźmi i tylko po prostu wałęsają się zbyt blisko ludzi.
  alamo905 /2019-10-09 20:43
 • zaraza
  Niestety niektóre gatunki się nadmiernie rozrastają inne słabsze ustępując miejsca ginę bezpowrotnie .Potrzebna jest regulacja urodzeń lub liczby żyjących (dotyczy to również człowieka) Zasoby i wielkość ziemi jest taka jaka jest i się nie rozrośnie inaczej czeka nas zagład jako naturalny środek obrony Ziemi
  ~jjar /2019-10-09 16:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...