Informacje
 • "Były wyjątkiem, stały się normą". Trąby powietrzne szaleją nad Włochami

  27-11-2018 12:30 Niebezpieczny był także miniony weekend

  To, co jeszcze niedawno uważane było za nadzwyczajne zjawisko atmosferyczne, stało się normą - podkreślają włoscy eksperci, komentując rosnącą liczbę trąb powietrznych w tym kraju. Od początku roku zaobserwowano ich 482, ponaddwukrotnie więcej niż w takim samym okresie roku 2017.

  482 trąby powietrzne zaobserwowano we Włoszech od początku roku - podał europejski urząd monitorujący  gwałtowne zjawiska pogodowe ESWD (European Severe Weather Database). Jak wyliczono, to wzrost o 121 procent w porównaniu z takim samym okresem poprzedniego roku. W listopadzie do tej pory zjawisko takie wystąpiło 38 razy (o 138 procent częściej niż 12 miesięcy temu).

  W ostatnich dniach trąby powietrzne o niszczącej sile wystąpiły w Kalabrii i Apulii na południu.

  Weekend pod znakiem trąb

  W niedzielę dwa potężne leje powietrzne zawirowały między innymi w Marinie San Gregorio, w pobliżu miasteczka Patu (Apulia). Zjawiska udało się utrwalić na nagraniu.

  Jedna z trąb powstałych na lądzie wyrządziła szkody w przemysłowym regionie Crotone. Wiry niszczyły samochody i dachy budynków.

  Trąby powietrzne i wodne pojawiły się we Włoszech również w ubiegły wtorek. Więcej przeczytasz tutaj


  To co było ewenementem, stało się normą

  Dane instytutu ESWD przeanalizowali eksperci związku włoskich rolników Coldiretti, zaniepokojonego rosnącymi stratami w uprawach. W raporcie podkreślili, że to, co jeszcze niedawno uważane było za nadzwyczajne zjawiska atmosferyczne, stało się normą.

  Przypomnieli, że Włochy są wśród 10 państw świata najbardziej dotkniętych przez kaprysy aury: powodzie, suszę, burze, fale upałów i trzęsienia ziemi. Straty wyrządzone w ciągu dwóch minionych dekad oszacowano na 50 miliardów euro.

  W rezultacie wichur i powodzi niemal w całych Włoszech na przełomie października i listopada zginęło ponad 30 osób.

  Kierowca porwany przez rwącą wodę

  Nie tylko trąby nękały w weekend Włochów. W wielu regionach spadł także obfity deszcz.

  Na drodze prowadzącej przez wioskę San Felice Circeo w prowincji Latina powstał znacznych rozmiarów lej krasowy. Według relacji świadka, rwąca woda porwała kierowcę jednego z samochodów. Auto wpadło do zapadliska, wydobyły je stamtąd służby ratunkowe. Kierowcy nie odnaleziono. We wtorek mężczyzna wciąż pozostaje uznawany za zaginionego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • fakt
  ocieplanie sie klimatu zapewnione----mrozy we włoszech to -[przeszłość--krokodyle--tam juz moga swobodni biegać sobie!!!!!!!!!!!
  ~fakt /2018-11-27 14:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...