Informacje
 • Był uznany za gatunek wymarły.
  Ryś iberyjski powrócił do Portugalii

  19-11-2020 09:49 Na wolności żyje około 150 osobników
  Ryś na nocnym spacerze na drodze Foto: Shutterstock | Video: Kontakt 24/Bogdan

  Jeszcze kilkanaście lat temu był uważany za gatunek wymarły. Teraz biolodzy szacują, że na wolności żyje około 150 osobników. Dzięki działaniom podjętym przez władze w Lizbonie ryś iberyjski powrócił do Portugalii.

  Według podległego portugalskiemu rządowi Instytutu Konserwacji i Ochrony Przyrody (ICNF) większość rysiów iberyjskich (Lynx pardinus) żyje obecnie na terenie środkowej i południowej części kraju, szczególnie w gminach Serpa, Mertola, Castro Verde oraz Alcoutim.

  Jeszcze w 2015 roku gatunek ten figurował na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Portugalskie media odnotowały, że szereg podjętych po 2011 r. działań, w tym tworzenie dofinansowywanych przez państwo punktów reprodukcji tych zwierząt, przyczyniło się do przywrócenia naturze tego typowego dla południowo-zachodniej Europy gatunku.

  Monitoring rysiów

  Jak poinformował Joao Alves z ICNF, w przypadku blisko 20 okazów rysia iberyjskiego prowadzony jest monitoring miejsc, w których przemieszczają się te zwierzęta. Każdy z okazów ma elektroniczny chip umożliwiający jego lokalizację.

  Według lokalnej telewizji RTP populacja rysia iberyjskiego mogłaby być większa w Portugalii, lecz kilkadziesiąt zwierząt padło ofiarą kłusowników, zginęło pod kołami pojazdów lub zostało zabitych przez hodowców drobiu i rolników po tym, jak zbliżyło się do ludzkich zabudowań.

  W 2007 r. ekologiczna organizacja Quercus poinformowała, że gatunek rysia iberyjskiego na terytorium Portugalii należy uznać za wymarły. W wydanym wówczas raporcie o występowaniu tego zwierzęcia odnotowano, że jego okazy spotykane są jedynie po hiszpańskiej stronie granicy.

  Kluczowym momentem w odrodzeniu populacji rysia iberyjskiego było porozumienie z władzami Hiszpanii dotyczące sprowadzenia z Andaluzji do portugalskiego Silves kilkunastu okazów tego gatunku. W przygotowanym tam centrum reprodukcyjnym w 2011 r. urodziły się pierwsze od wielu lat rysie po portugalskiej stronie. Trzy lata później rozpoczęto wypuszczanie pierwszych par tego zwierzęcia do naturalnych warunków.

  Obecnie w Portugalii i Hiszpanii żyje łącznie około 600 okazów rysia iberyjskiego, zwanego również cętkowanym. Gatunek ten jest dwa razy mniejszy od występującego w Polsce rysia euroazjatyckiego. Żywi się głównie królikami, myszami, dzikim ptactwem, a także danielami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...