Informacje
 • Był uznany za gatunek wymarły.
  Ryś iberyjski powrócił do Portugalii

  19-11-2020 09:49 Na wolności żyje około 150 osobników
  Ryś na stercie drewna Foto: Shutterstock | Video: Nadleśnictwo Maskulińskie/Lasy Państwowe

  Jeszcze kilkanaście lat temu był uważany za gatunek wymarły. Teraz biolodzy szacują, że na wolności żyje około 150 osobników. Dzięki działaniom podjętym przez władze w Lizbonie ryś iberyjski powrócił do Portugalii.

  Według podległego portugalskiemu rządowi Instytutu Konserwacji i Ochrony Przyrody (ICNF) większość rysiów iberyjskich (Lynx pardinus) żyje obecnie na terenie środkowej i południowej części kraju, szczególnie w gminach Serpa, Mertola, Castro Verde oraz Alcoutim.

  Jeszcze w 2015 roku gatunek ten figurował na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Portugalskie media odnotowały, że szereg podjętych po 2011 r. działań, w tym tworzenie dofinansowywanych przez państwo punktów reprodukcji tych zwierząt, przyczyniło się do przywrócenia naturze tego typowego dla południowo-zachodniej Europy gatunku.

  Monitoring rysiów

  Jak poinformował Joao Alves z ICNF, w przypadku blisko 20 okazów rysia iberyjskiego prowadzony jest monitoring miejsc, w których przemieszczają się te zwierzęta. Każdy z okazów ma elektroniczny chip umożliwiający jego lokalizację.

  Według lokalnej telewizji RTP populacja rysia iberyjskiego mogłaby być większa w Portugalii, lecz kilkadziesiąt zwierząt padło ofiarą kłusowników, zginęło pod kołami pojazdów lub zostało zabitych przez hodowców drobiu i rolników po tym, jak zbliżyło się do ludzkich zabudowań.

  W 2007 r. ekologiczna organizacja Quercus poinformowała, że gatunek rysia iberyjskiego na terytorium Portugalii należy uznać za wymarły. W wydanym wówczas raporcie o występowaniu tego zwierzęcia odnotowano, że jego okazy spotykane są jedynie po hiszpańskiej stronie granicy.

  Kluczowym momentem w odrodzeniu populacji rysia iberyjskiego było porozumienie z władzami Hiszpanii dotyczące sprowadzenia z Andaluzji do portugalskiego Silves kilkunastu okazów tego gatunku. W przygotowanym tam centrum reprodukcyjnym w 2011 r. urodziły się pierwsze od wielu lat rysie po portugalskiej stronie. Trzy lata później rozpoczęto wypuszczanie pierwszych par tego zwierzęcia do naturalnych warunków.

  Obecnie w Portugalii i Hiszpanii żyje łącznie około 600 okazów rysia iberyjskiego, zwanego również cętkowanym. Gatunek ten jest dwa razy mniejszy od występującego w Polsce rysia euroazjatyckiego. Żywi się głównie królikami, myszami, dzikim ptactwem, a także danielami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...