Informacje
 • Bomba cyklonowa w USA.
  Wypadki, korki i odwołane loty

  28-11-2019 17:49 Niektórzy stali wiele godzin w korkach

  Tegoroczną podróż na Święto Dziękczynienia wiele milionów Amerykanów zapamięta na długo. Wszystko za sprawą bomby cyklonowej, która przyniosła w wielu regionach kraju intensywne opadu śniegu. Podróżujący napotkali na zakorkowane autostrady i opóźnienia lotów.

  W ostatnich dniach kilkadziesiąt milionów Amerykanów zmagało się z utrudnieniami komunikacyjnymi spowodowanymi intensywnymi opadami śniegu. Taka pogoda była spowodowana bombą cyklonową - zjawiskiem, do którego dochodzi przy gwałtownym spadku ciśnienia (o co najmniej 24 hektopaskali w ciągu 24 godzin).

  Jak poinformowała Narodowa Służba Pogodowa (NWS), w poniedziałkową noc barometry w rejonie południowo-wschodniego Oregonu i północno-zachodniej Kalifornii pokazały 1018 hektopaskali, a już we wtorek wieczorem odnotowano 970 hektopaskali. To spadek ciśnienia o 48 hektopaskali.

  Utrudnienia na Święto Dziękczynienia

  Bomba cyklonowa przyniosła spore utrudnienia w stanie Oregon. W wielu rejonach spadło ponad 120 centymetrów śniegu, co sparaliżowało ruch drogowy, w tym na międzystanowej autostradzie nr 5.

  - Przez ostatnie cztery godziny nie jechaliśmy, a właściwie ślizgaliśmy się po drodze - powiedziała Lisa Chadwick, która jadąc z San Francisco na północ, zatrzymała się w miejscowości Bend w stanie Oregon.

  Śnieżna pogoda mogła pokrzyżować świąteczne plany nawet 55 milionom Amerykanów. Na terenie aglomeracji Minneapolis w stanie Minnesota pogoda w środę była również gwałtowna. Miejscami spadło do 30 centymetrów śniegu. Od wtorku od wieczora do środowego poranka w Minnesocie doszło do 180 wypadków. W ich wyniku co najmniej dziewięć osób zostało rannych. Na lotniskach w Minneapolis i Chicago odwołano lub opóźniono kilkaset lotów.

  Co dalej?

  Teraz układ pogodowy już jako niż kieruje się w kierunku Wielkich Równin i Środkowego Zachodu. W piątek i sobotę przypływ ciepłego i wilgotnego powietrza przyniesie ryzyko niebezpiecznych burz w południowo-centralnych regionach USA. Zapowiadany jest też silny wiatr wiejący z prędkością do 100 kilometrów na godzinę.

  Tak wyglądało zdjęcie satelitarne USA jeszcze w środę:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ameryka?
  Ameryka da rade ale my w kraju jak zawsze zaskoczeni,tylko chyba w Ameryce sniega nawali jedyny kraj na swiecie.
  ~szpieg /2019-11-28 18:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...