Informacje
 • Bociany nie odlatują do ciepłych krajów - zostają na Węgrzech

  14-09-2019 10:46 Coraz więcej bocianów zimuje w tym kraju
  Bocian Florentino czeka w gnieździe na samicę Foto: Shutterstock | Video: Facebook/RDLP w Łodzi

  Węgierskie bociany nie czują już potrzeby, żeby opuszczać swoje gniazda i wylatywać w podróż do ciepłych krajów. Odpowiada za to globalne ocieplenie.

  Pod wpływem ocieplającego się klimatu bociany, które trafiają na Węgry, coraz częściej nie odlatują do ciepłych krajów, tylko tu zimują - poinformował w czwartek w telewizji M1 dyrektor Ekologicznego Centrum Badawczego Węgierskiej Akademii Nauk Zsolt Vegvari.

  Vegrvari dodał, że chociaż zazwyczaj w drugiej połowie sierpnia bociany odlatują z Węgier, teraz to się zmienia. Zauważył, że jest to proces, który już wcześniej zaobserwowano w Europie Zachodniej i Południowej.

  - W południowej Hiszpanii znaczna część bocianów nie odlatuje już na zimę - oznajmił Vegvari.

  Winne są cieplejsze zimy

  Na to, że bociany coraz częściej próbują przetrwać na Węgrzech, mają jego zdaniem wpływ coraz cieplejsze zimy, które sprawiają, że ptaki mają do dyspozycji coraz więcej pożywienia.

  Z drugiej strony na skutek zmian klimatycznych Sahara się powiększa, co oznacza, że ptaki muszą pokonywać coraz większe odległości w poszukiwaniu jedzenia bez dostępu do wody pitnej.

  - Jest to bardzo ryzykowne. Coraz bardziej wzrasta niebezpieczeństwo, że młode zginą, i dlatego ptakom opłaca się podejmować próbę zimowania na miejscu - powiedział.

  Ludzie odbierają ich naturalne środowiska

  Według Vegvariego tendencjom tym sprzyja także działalność człowieka. Na przykład bociany na południu Hiszpanii żywią się na tamtejszych śmietniskach. Poza tym w Afryce na skutek ingerencji człowieka zanikają wodne siedliska tych ptaków.

  Zapytany o trasę tych bocianów, które zdecydowały się już odlecieć do Aryki, Vegvari powiedział, że według obserwatorów część ptaków już opuściła Turcję i w następnych tygodniach przemieszczą się do Afryki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • No i dobrze
  Lepiej niech próbują zimować w Europie gdzie są cenione i chronione, niż mają lecieć do Afryki gdzie miejscowa tłuszcza urządza sobie masowe polowania na bociany. W rodzinnych stronach bezpieczniej!
  ~MZC /2019-09-15 09:37
 • Natura nawet pokazuje skutki globalnego ocieplenia
  W tym wypadku powiedziałbym, że pozytywne a ciemny człowiek i tak nie uwierzy.
  ~Nick /2019-09-14 14:12
 • i bardzo dobrze. Po dordze masa idiotów na Bałkanach a potem na bliskim wschodzie i w Afryce strzela do migrujących bocianów dla zabawy i sportu.
  Niech już lepiej siedzą na Węgrzech.
  Lysander /2019-09-14 12:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...