Informacje
 • Bezpańskie psy z niebieską sierścią. Błąkały się w pobliżu rosyjskiej fabryki

  18-02-2021 21:34 Badają przyczynę nietypowego koloru sierści
  Szczeniak z sześcioma łapami Foto: Reuters | Video: Neel Veterinary Hospital

  Klinika weterynaryjna w Rosji zbadała przyczyny niebieskiej sierści u stada bezpańskich psów. Okazało się, że za ubarwienie odpowiada niegroźny dla życia barwnik.

  Psy z sierścią zabarwioną na niebiesko zauważono w pobliżu niedziałającej chemicznej fabryki w rosyjskim mieście Dzierżyńsk. To około 400 kilometrów na wschód od stolicy kraju - Moskwy. Zwierzęta trafiły do kliniki weterynaryjnej Zoozastchita NN w Niżnym Nowogrodzie, w zachodniej Rosji.

  U poszczególnych zwierząt zaobserwowano różną intensywność niebieskiego odcienia na sierści. Wszystkie siedem zwierząt udało się złapać.

  Są w dobrej kondycji

  Ilja Kazakow, szef kliniki dla zwierząt, do której trafiły zwierzęta, podkreślił, że psy czują się dobrze.

  - Są aktywne, odczuwają głód i pragnienie - zapewnił. - Pobraliśmy próbki krwi, dane biochemiczne były w normie - podkreślił.

  W miejscu, gdzie psy zostały znalezione, znajdowały się ich odchody. Do badania wysłano próbki ich, jak i sierści zwierząt.

  Zagadka rozwikłana

  W czwartek udało się wyjaśnić zagadkę koloru sierści psów. Przebadali je weterynarze i chemicy z ośrodka badawczego przy uniwersytecie w Niżnym Nowogrodzie. Oba rodzaje badań potwierdziły, że za nienaturalny kolor sierści odpowiada barwnik "błękit pruski". Naukowcy zapewnili, że nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia i życia zwierząt.

  Psy pozostają pod opieką weterynarzy, którzy leczą je i robią im niezbędne szczepienia. Później niestety czeka je zapewne znów powrót na ulicę.

  - Rozgłos wokół tych informacji był ogromny, ale na razie nie dostaliśmy propozycji zabrania wszystkich zwierząt - powiedział Kazakow.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...