Informacje
 • Beta uderzyła w południowe wybrzeże USA

  22-09-2020 21:57 Drugi żywioł z grecką nazwą w tym sezonie
  Prognozowana trasa burzy tropikalnej Andres Foto: Reuters | Video: Ventusky.com

  Burza tropikalna Beta uderzyła w południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Ulice niektórych miast w Teksasie znalazły się pod wodą. To drugi żywioł w tym sezonie huraganowym na Oceanie Atlantyckim, dla którego trzeba było wykorzystać nazwę z greckiego alfabetu.

  Beta zeszła na ląd około godziny 22 czasu środkowoamerykańskiego w poniedziałek. Uderzyła w pobliżu półwyspu Matagorda Peninsula w południowo-wschodniej części wybrzeża stanu Teksas. Wiatr wiał z prędkością ponad 70 kilometrów na godzinę.

  Żywioł dał o sobie znać jednak już wcześniej, gdy intensywne opady deszczu zalały ulice miasta Jamaica Beach. Następnie woda pojawiła się na ulicach Huston. Kilka tamtejszych dróg w niedzielę wieczorem zostało zamkniętych. Jak przekazał meteorolog z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) Amaryllis Cotto, miejscami spadło do 45 litrów wody na metr kwadratowy.

  W hrabstwie Galveston przeprowadzono dobrowolną ewakuację ludzi.

  Według komunikatu amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC), burza tropikalna Beta w tej chwili klasyfikowana jest jako depresja tropikalna. We wtorek o godzinie 10 czasu środkowoamerykańskiego znajdowała się w odległości 25 kilometrów od Victorii w Teksasie, przesuwając się w kierunku północno-wschodnim z prędkością 4 kilometry na godzinę. Prędkość wiatru wynosiła 55 km/h.

  Druga nazwa z listy rezerwowej

  Beta to trzecia burza w tym sezonie na huragany atlantyckie, która uformowała się w Zatoce Meksykańskiej w ciągu mniej niż miesiąca. Poprzedni był huragan Sally oraz huragan Laura. To jednocześnie 23. nazwany system pogodowy, który utworzył się na Oceanie Atlantyckim w tegorocznym sezonie. Oznacza to, że w trakcie jego trwania po raz drugi dla żywiołu na Atlantyku trzeba było użyć nazwy z greckiego alfabetu. Pierwsza była burza tropikalna Alfa, która uderzyła kilka dni temu w Półwysep Iberyjski. Podstawowych nazw przygotowuje się zawsze 21.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....