Informacje
 • Bajkał niknie w oczach. Poziom wód w jeziorze drastycznie maleje

  23-03-2015 17:36 Szanse na poprawę tego stanu rzeczy są dopiero w kwietniu

  Poziom wody w jeziorze Bajkał drastycznie sie obniżył i przekroczył poziom minimum, czyli 456 m. Lokalne władze informują, że to najgorsza sytuacja od 60 lat.

  Ministerstwo zasobów naturalnych Republiki Buriacji (Rosja) potwierdziło niepokojące naukowców szacunki. Poziom wód w "Syberyjskim morzu" drastycznie spada. Przekroczył już punkt krytyczny, czyli 456 m. Dotkliwie odczuły to miasta Angarsk, Usolje-Sibirskoje, Cheremkhovo, które cierpią na niedobór wody pitnej.

  Przekroczył punkt krytyczny

  Już kilka miesięcy temu wodowskaz pokazał wartość 456,09 metra. Był to najniższy poziom od 60 lat. W ostatnich tygodniach wody nie przybyło. Naukowcy mają nadzieję, że sytuacja się poprawi w okresie od końca kwietnia do początku czerwca.

  - W 2014 roku wpływy wody z rzek do jeziora wyniosły zaledwie 2/3 normy. Jesienią ubiegłego roku okazało się, że poziom wody osiągnął punkt krytyczny - mówił hydrolog z syberyjskiego instytutu hydrologii Valery Sinkyukovich.

  Szanse na poprawę w kwietniu

  - W zimie woda nie wpływa do jeziora. Zacznie dopiero wtedy, kiedy zacznie topnieć śnieg, a będzie to prawdopodobnie kwiecień - mówi dr Yendon Garmayev, dyrektor Instytutu Bajkał. - W tym wypadku, utrzymanie poziomu wody będzie niemożliwe. Regulacje określone przez rząd w 2001 roku zostaną naruszone i nie mamy na to wpływu - dodaje.

  Ze względu na tak tragiczną sytuację w Republice Buriacji, wzdłuż wschodniego wybrzeża Bajkału wydano ostrzeżenia.

  Wiele przyczyn

  Według naukowców przyczyną katastrofalnego spłycenia jest lekkomyślna działalność firm w

  Irkucku, które korzystają z wody Bajkału. Poza tym wpływ na obniżenie poziomu jeziora miało bardzo suche lato w 2014 roku oraz wycinka lasów wzdłuż brzegu rzeki Selenga (głównego dopływu Bajkału).

  Tragiczne skutki

  - To wielka szkoda dla ekologii. Jeśli zmienia się poziom wody, zmienia się również cała fauna i flora. Nikt nie wie jakie może dokładnie przynieść skutki - mówiła inspektor przyrody Tatiana Guralyova.

  20 proc. zasobów wody kryje się w Bajkale

  Jezioro Bajkał, inaczej nazywane jest "syberyjskim morzem", znajduje się na terytorium Rosji na Syberii w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim. To najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie.

  Zasoby wodne Bajkału stanowią jedną piątą światowych zasobów wody słodkiej. W 1996 roku jezioro, w którym występuje ponad 1700 gatunków roślin i zwierząt, zostało wpisane wraz z przyległymi terenami na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ruscy "specjalisci"
  Jezioro Aralskie juz wysuszyli, teraz zabrali sie za suszenie Bajkału.
  ~kkk /2015-03-24 11:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...