Informacje
 • Autem przez środek pożaru. Kalifornia wciąż zmaga się z szalejącym ogniem

  07-09-2020 11:40 Temperatura sięga prawie 50 stopni

  Kalifornia od tygodni mierzy się z potężnymi pożarami. W piątek wybuchł kolejny, który bardzo szybko rozprzestrzenił się na ogromne terytorium. Mieszkańcy muszą mierzyć się z ogromnym niebezpieczeństwem. W walce z ogniem nie pomaga temperatura sięgająca prawie 50 stopni Celsjusza.

  Z powodu bardzo szybko rozprzestrzeniającego się pożaru, który odciął turystom drogę ucieczki, w nocy z niedzieli na poniedziałek ewakuowano ponad 200 osób z parku Sierra National Forest w Kalifornii. Do szpitali przewieziono 20 ewakuowanych - poinformowały lokalne władze.

  Biuro szeryfa hrabstwa Madera podało, że pożar, który rozpoczął się w piątek, ogarnął bardzo szybko ponad 18 tysięcy hektarów terenu.

  Do niedzieli wieczorem nie zdołano też opanować kilkudziesięciu innych pożarów w Kalifornii, z którymi walczy około 15 tys. strażaków. Gubernator Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowych w hrabstwach Fresno, Madera, Mariposa, San Bernardino i San Diego.

  Przejazd przez piekło

  Również w niedzielę biuro szeryfa w San Diego zaleciło mieszkańcom tego hrabstwa ewakuację, ponieważ pożar, którego nie udało się w najmniejszym stopniu opanować, zbliża się do obrzeży miasta.

  To, z jakim niebezpieczeństwem zmagają się mieszkańcy, widać na nagraniu pokazującym przejazd samochodem przez szalejące płomienie:

  Nie pomaga upał

  Rozprzestrzenianie ognia pogarszają rekordowe upały. W niedzielę po południu w Woodland Hills w hrabstwie Los Angeles temperatura sięgnęła 49 stopni Celsjusza (121 st. Fahrenheita).

  - To najwyższa w historii temperatura, przekroczyła rekord z 22 lipca 2006 roku - mówił Dave Bruno, starszy meteorolog z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W poniedziałek miejscami może być jeszcze goręcej, dlatego NWS ostrzega, że mogą być pobite kolejne rekordy.

  Możliwe przerwy w dostawie prądu

  Władze stanowe apelują do mieszkańców, by okresowo wyłączali urządzenia elektryczne i klimatyzację, aby uniknąć przeciążania sieci i przerw w dostawach prądu.

  Tegoroczne pożary należą do największych w historii stanu Kalifornia. Wiele z nich spowodowały burze z tysiącami uderzeń piorunów. W ciągu trzech tygodni w pożarach zginęło osiem osób - podaje Reuters

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...