Informacje
 • Atak deszczu na norweską wyspę

  08-11-2016 20:03 Deszczu było jednak znacznie mniej, niż prognozowano
  Atak deszczu na norweską wyspę

  Intensywne opady na Svalbardzie

  Instagram / @screenstory.no

  Władze Svalbardu spodziewały się rekordowych opadów. Lokalnie na Spitsbergenie spadło prawie 90 l/mkw. Ewakuowano 24 domy.

  Intensywne opady deszczu w zachodniej części Spitsbergenu (największej wyspy w archipelagu Svalbard, na północ od Norwegii) doprowadziły do ewakuacji 140 osób. W regionie padało od nocy z poniedziałku na wtorek. Opady ustały we wtorek po południu.

  Przygotowywali się na najgorsze

  Władze przygotowały się i w poniedziałek zaleciły ewakuację 24 domów, znajdujących się na terenach podatnych na zalania i lawiny błotne. W związku z zagrożeniem, mieszkańcy stolicy Svalbardu - Longyearbyen - byli zmuszeni do opuszczenia swoich domostw.

  Znacznie mniej deszczu

  Spodziewano się bardzo trudnych warunków, szczególnie w poniedziałek późnym wieczorem, jednak pogoda nie była aż tak gwałtowna. Obawiano się także lawin błotnych, a powstało jedno małe osuwisko.

  - W nocy właściwie było spokojnie. Otrzymaliśmy zgłoszenie o niewielkim osuwisku, jednak nie spowodowało ono żadnej szkody - poinformowały lokalne władze.

  Choć synoptycy spodziewali się rekordowych opadów - nawet 600 l/mkw. deszczu - wody spadło znacznie mniej. Według norweskiego serwisu pogodowego yr.no, na lotnisku w Svalbardzie opady wyniosły ponad 40 l/mkw., a w miejscowości Ny-Alesund na Spitzbergenie spadło ponad sześć razy mniej deszczu od prognozowanej wartości (87 l/mkw. wody).

  Arktyczna pustynia

  Opady, które wystąpiły na Spitsbergenie były znacznie niższe od prognozowanych, jednak nawet taka ilość wody to bardzo dużo dla tej norweskiej wyspy. Intensywny deszcz w tym rejonie może być katastrofalny z uwagi na ubogą szatę roślinną i jałową glebę regionu. Surowy klimat utrudnia magazynowanie opadów, dlatego praktycznie całkowicie spływa on po powierzchni. Opady na Svalbardzie są dość niskie i wahają się rocznie od 200 do 300 l/mkw. rocznie, co ma związek z oddziaływaniem suchych mas powietrza arktycznego. Svalbard jest tzw. arktyczną pustynią.

  Wyjątkowo ciepło

  O tej porze roku wyspa powinna być pokryta lodem i śniegiem. Natomiast obecnie pogoda nie sprzyja opadom śniegu. W okolicy północnego koła podbiegunowego jest teraz o około 10-15 st. C cieplej niż zazwyczaj na początku listopada.



   

  Wybrzeża Svalbardu pokryte są lodem. Zobacz, jak odrywa się jego fragment:

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...