Informacje
 • Antonio, fa caldo! Włochy: prawie 50 st. C

  12-07-2011 08:54 Rekordowe temperatury na Półwyspie Apenińskim
  Antonio, fa caldo! Włochy: prawie 50 st. C

  Rekordowe upały we Włoszech

  Shutterstock

  Do 46 st. Celsjusza ma wzrosnąć we wtorek temperatura w niektórych rejonach Sardynii, po 44-stopniowych upałach zanotowanych w poniedziałek. Według synoptyków ma to być dzień najwyższych temperatur w trwającej od dłuższego czasu fali upałów w dużej części Włoch.

  Temperatury sięgające 40 stopni utrzymują się od Lombardii i Toskanii po południe kraju, a w środę mają się jeszcze rozszerzyć aż na Bolzano i Brescię na górzystej północy. Alarm z powodu upałów obowiązuje w 15 miastach, między innymi w Rzymie, Palermo, Perugii i Neapolu.

  Turysto uważaj na zdrowie

  Polscy turyści nieprzyzwyczajeni do tak wysokich temperatur powinni szczególnie uważać, jeśli w tym czasie przebywają we Włoszech. Meteorolodzy ostrzegają, że upał stwarza groźne dla zdrowia warunki. Należy przebywać w cieniu, pić dużo wody i nie wychodzić na słońce w godzinach największego nasłonecznienia. 

  Na skutki tak wysokich temperatur najbardziej narażone są osoby starsze. W niektórych miastach, na przykład w Bolonii, pracownicy i wolontariusze opieki społecznej będą przez dwie najbliższe doby codziennie kontaktować się z osobami, które ukończyły 65 lat i sprawdzać, jak się czują i czy nie potrzebują pomocy.

  Kawałek Sahary nad Włochami

  Wysokim temperaturom i tzw. suchemu upałowi, a więc bez szczególnie dotkliwej dużej wilgotności powietrza, towarzyszy napływ piasku z Sahary. Piasek ten "podróżuje" na wysokości około 200 metrów nad ziemią. Jego największa kumulacja spodziewana jest nad Włochami w czwartek. Jak wynika z prognoz, w kolejnych dniach temperatura ma nieco spaść.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • gorąc!
  jadę na pewną śmierć ;pp
  ~AgataFromMars /2011-07-12 13:19
 • Polscy turyści :))
  Polscy turyści zawsze wiedzą wszystko najlepiej i zapewne narąbią się jak szpadle przywiezioną z Polski wódą, a póżniej trzeba będzie wzywać karetkę do hotelu bo jeden cymbał z drugim dostaną zapaści lub udaru mózgu. Powyższe zdarzenia obserwowałem w Calbrii dwa lata temu podczas wakacji.
  ~marco /2011-07-12 11:37
 • uvvvvvvv
  allllllle gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooorącooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
  ~hjj /2011-07-12 09:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...