Informacje
 • 40 osób zmarło z powodu upałów panujących w Japonii

  06-08-2015 07:09 Mieszkańcy wolne popołudnia spędzają na słońcu

  W Tokio z powodu upałów od początku lipca zmarło około 40 osób, a 11 tys. mieszkańców trafiło do szpitala. Według Japończyków temperatura z roku na rok wzrasta.

  Od czwartku (30 lipca) temperatura w Tokio nie spada poniżej 35 st.C. Z powodu panujących tam upałów od początku lipca około 40 osób zmarło, a ponad 11 tysięcy musiało być hospitalizowanych.

  Wysoka wilgotność powietrza nie pomaga w przetrwaniu gorących dni. Wynosi ona ok. 56%, co sprawia, że temperatura odczuwalna jest jeszcze wyższa. W  środę (5 sierpnia) Japończycy  mogli odczuwać nawet 44 st. C. Ostatnie dni są najdłuższą falą upałów w historii stolicy.

  Letnie Igrzyska Olimpijskie

  W 2013 roku, Tokio zostało wybrane jako gospodarz XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Odbędą się one w lipcu i sierpniu 2020 roku. Mimo że pozostało do nich jeszcze pięć lat, mieszkańcy już obawiają się o pogodę. Japońskie media spekulują, że do tego czasu temperatura w tych miesiącach będzie wzrastać. Może to w dużym stopniu utrudniać zawody.

  - Z każdym rokiem jest coraz cieplej. Temperatura powyżej 35 st. C nie jest już niczym nadzwyczajnym. Martwię się o kondycję fizyczną zawodników – mówi Asako Hirose, mieszkanka Tokio.

  - Myślę, że za pięć lat zrobi się cieplej nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Jeżeli sportowcy nie będą trenować w podobnych warunkach, mogą mieć problem podczas igrzysk w Tokio – tłumaczy Katsumi Yabe, który wierzy, że bieganie w upale czyni go silniejszym.

  Sprawę utrudnia betonowa zabudowa miasta, która za dnia mocno się nagrzewa, a nocą całe ciepło przekazuje otoczeniu.

  - Mam 30 lat i wydaje mi się, że z roku na rok jest coraz cieplej. Podczas Igrzysk w Tokio może być jeszcze goręcej z powodu ciągle przybywających asfaltowych dróg i budynków. Sprawiają one że temperatura odczuwalna jest wyższa – mówi Sho Ukai, mieszkaniec Tokio i dziennikarz.

  Wytrwali biegacze

  Lokalni meteorolodzy, w ciągu najbliższych dni, przewidują niewielki spadek temperatury. Władze w Tokio radzą swoim mieszkańcom, by podczas upalnych dni nie wychodzili z klimatyzowanych domów oraz pili dużo wody. Wiele osób nie stosuje się do komunikatu i spędza dzień na słońcu, biegając dookoła Pałacu Cesarskiego.

  Oto co robią Japończycy w upalne popołudnia:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...