Informacje
 • 22 ofiary tornada w Nashville.
  "Okolica wygląda jak strefa wojny"

  03-03-2020 20:15 Gwałtowna pogoda
  Prognozowane trasy burz tropikalnych Marco i Laura Foto: PAP/EPA/RICK MUSACCHIO | Video: Ventusky.com

  Minionej nocy przez amerykański stan Tennessee przeszło tornado. Zginęły co najmniej 22 osoby, a 30 zostało rannych. Żywioł uszkodził budynki i lotnisko, pozbawił prądu dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. W sąsiednim stanie Kentucky występowały burze z piorunami.

  Po godzinie 19 (czasu polskiego) krajowa Agencja Zarządzania Kryzysowego przekazała, że w wyniku przejścia tornada zginęły co najmniej 22 osoby.

  Co najmniej 30 osób zostało rannych w Nashville, stolicy stanu Tennessee, a co najmniej 48 budynków zostało zniszczonych, wiele innych zostało uszkodzonych - przekazał dyrektor lokalnej straży pożarnej William Swann.

  Prezydent Donald Trump poinformował na spotkaniu z władzami hrabstw w Waszyngtonie, że odwiedzi mieszkańców Tennessee w piątek.

  "Modlę się za wszystkich, którzy zostali dotknięci niszczycielskimi tornadami w Tennessee" - napisał na Twitterze Trump.

  Skutki tornada

  Od wtorkowego poranka prądu nie ma w 47 tysiącach gospodarstw domowych. Żywioł zniszczył słupy i linie energetyczne. Utworzono tymczasowe schronisko dla osób, które musiały opuścić swoje domy. Tymczasowo zamknięto szkoły w całym Nashville.

  - Okolica wygląda jak strefa wojny. Wszystko jest kompletnie zdewastowane. Miną lata, zanim się z tego podniesiemy - powiedziała Laura, mieszkanka Nashville.

  "Na Lotnisku John C. Tune, położonym prawie 13 kilometrów od Nashville, odnotowano znaczne zniszczenia spowodowane gwałtowną pogodą, kilka hangarów zostało zniszczonych" - podały na stronie internetowej władze portu lotniczego.

  - To było bardzo silne tornado, wiele domów zostało uszkodzonych, wiele osób jest rannych, a część nadal uwięzionych - mówił Tyler Chandler, policjant z miasta Mt. Juliet w stanie Tennessee.

  "Trudne do opisania, jakby warczenie"

  Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service) poinformowała, że dostała zgłoszenia o ośmiu tornadach, które przeszły przez Missouri, Tennessee i Kentucky.

  John Partipilo, fotograf, który mieszka we wschodnim Nashville, około pięć przecznic od epicentrum tornada, przed żywiołem schował się ze swoim psem Lucille w łazience.

  - Najpierw to brzmiało tak, jakby zbliżało się coś ogromnego, a potem nastała zupełna cisza. To było jak dźwięk pociągu, trudne do opisania, jakby warczenie - mówił Partipilo w w rozmowie z agencją Reutera.

  Burze z piorunami

  W sąsiednim stanie Kentucky, w nocy z poniedziałku na wtorek, przeszły burze z piorunami. Błyskawice rozświetliły niebo w Glasgow.

  Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna ostrzegała przez możliwością wystąpienia gwałtownych burz i tornad w okolicy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...