Informacje
 • 150 lamp UV za milion dolarów. Nowy Jork będzie nimi dezynfekował transport publiczny

  21-05-2020 11:26 USA walczą z COVID-19
  Antarktyda to ostatni kontynent bez koronawirusa Foto: [Cable News Network Inc. All rights reserved 2020] | Video: Reuters

  Stacje nowojorskiego metra, wagony, a także autobusy będą od przyszłego tygodnia dezynfekowane przy użyciu lamp ultrafioletowych - zapowiedział Metropolitalny Zarząd Komunikacji. Zakupiono 150 lamp za milion dolarów.

  Pierwszy etap pilotażowego projektu obejmie stacje metra i tym podobne obiekty, wagony oraz autobusy. Jeśli okaże się skuteczny, zostanie rozszerzony na kolejki podmiejskie Long Island Rail Road oraz Metro-North Railroad.

  - To pierwszy tego rodzaju program pilotażowy, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa komunikacyjne na całym świecie i jesteśmy dumni, że możemy być jego częścią - powiedział telewizji CNN prezes i dyrektor generalny Metropolitalnego Zarządu Komunikacji (Metropolitan Transportation Authority) Patrick Foye.

  MTA zwraca uwagę, że światło ultrafioletowe jest sprawdzoną i skuteczną metodą eliminowania wirusów, w tym SARS-CoV-2. Zabija wirusy miedzy innymi w szpitalnych salach operacyjnych, laboratoriach, uniwersytetach i posterunkach straży pożarnej.

  Bezpieczeństwo pasażerów

  Wstępne testy przeprowadzone na nowojorskim Columbia University, wykazały, że światło UV eliminowało COVID-19. MTA rozważa także stosowanie środków przeciwbakteryjnych do dezynfekcji i zapobiegania rozprzestrzeniania wirusów przez dłuższy czas.

  Decyzją gubernatora Nowego Jorku po raz pierwszy w 115-letniej historii działające zwykle 24 godziny na dobę metro jest, poczynając od 6 maja, zamknięte przez cztery nocne godziny. Przeprowadza się wówczas dezynfekcję i czyszczenie całego systemu.

  MTA twierdzi, że będzie przestrzegać ścisłych procedur "w celu zapewnienia bezpieczeństwa personelowi i pasażerom". Do tej pory z powodu powikłań wywołanych COVID-19 zmarło ponad 120 pracowników MTA.

  Według producenta lamp UV "PURO Lighting" mają one zdolność eliminowania bakterii i wirusów, w tym koronawirusa SARS-CoV-2.

  - Możesz je wnosić i wynosić z ciasnych przestrzeni, a także, ze względu na rozmiar, na stałe zainstalować na przykład w szatni lub na sali operacyjnej i przeprowadzać nocne dezynfekcje - wyjaśnił współzałożyciel firmy Webb Lawrence.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...