Informacje
 • "Wąchający" dron w akcji. Podniebny pomocnik strażników sprawdza, czym palimy

  15-02-2018 12:27 Walka ze smogiem trwa
  Dron "wącha" kominy w Katowicach Foto: TVN24 | Video: TVN Meteo

  Pomimo coraz większej świadomości problemu, jakim jest smog, powietrze w Polsce wciąż ma często fatalną jakość. Zanieczyszczenia te w dużym stopniu wpływają na nasze zdrowie, zwłaszcza u dzieci, osób w podeszłym wieku oraz tych, którzy zmagają się z problemami oddechowymi. Pomóc z walką z zanieczyszczeniami może "wąchający" dron.

  SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ OKOLICY

  W miesiącach zimowych, przy mroźnej, bezwietrznej pogodzie i niskim ciśnieniu zanieczyszczenia zalegają nad ziemią i zamiast uciec do atmosfery tworzą duszący smog. Problem wzrasta wraz z malejącą temperaturą. Rośnie wtedy ilość spalanych materiałów opałowych w celu ogrzania domostw. Niestety niekiedy tymi materiałami okazuje się być tani opał, a czasem nawet śmieci, co rażąco wpływa na obniżenie jakości powietrza w okolicy.

  Władze podejmują walkę

  O poprawę jakości powietrza walczą władze wielu miast. Na Śląsku wsparciem dla smogowych patroli okazuje się być dron.

  W czołówce miast, w których zazwyczaj odnotowuje się przekroczenie norm jakości powietrza, są między innymi Katowice. To tam rozpoczęto podniebne kontrole jakości emitowanych substancji przez poszczególne domostwa. Specjalistyczny dron jest wykorzystywany przez strażników miejskich do patrolowania tego, czym palimy w piecach. Choć jest on jeszcze w fazie testowej, to kilka lotów ma już za sobą. Jeszcze w styczniu udało się w ten sposób ukarać jednego z mieszkańców mandatem w wysokości 500 złotych.

  Szczegółowa analiza w kilkanaście sekund

  Specjalistyczny dron podlatuje na odległość kilkudziesięciu centymetrów od komina, z którego wydobywa się dym. Już po kilkunastu sekundach strażnicy otrzymują w ten sposób szczegółową analizę tego, co jest w ten sposób emitowane do atmosfery.

  - Dron w przeciągu kilku godzin jest w stanie dokonać pomiarów nad kilkudziesięcioma kominami i bardzo precyzyjnie wskazać miejsce, w które strażnicy miejscy muszą uderzyć i przeprowadzić kompleksową kontrolę - mówi strażnik miejski z Katowic. - Już samo pojawienie się drona nad miastem jest prewencją i ludzie się zastanawiają, co mają wrzucić do tego pieca - dodaje strażnik.

  Planowanych jest jeszcze kilka lotów próbnych, po czym dron zostanie najprawdopodobniej zakupiony przez miasto.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • smog
  Jeżeli PiS ma trzy kadencje rządzić to już pod koniec trzeciej nie będzie miał kto nosić maseczek a tym samym oddychać czystym powietrzem
  ~wwww /2018-02-16 10:55
 • Bardzo dobrze, dość trucia powietrza
  Palą śmieciami i innym syfem byleby ciepło było. A co tam, że zatruwają siebie i innych. Bardzo dobra inicjatywa oby takich więcej i kontroli też.
  ~Nick /2018-02-15 16:15
 • dobry.
  Najpierw polikwidowali kopalnie,podpisali umowy o sprowadzenie wegla z Chin czy Ukrainy czyli smieci,teraz karac ludzi bo opalajom swinstwem co kosztuje krocie,winnych brak na dodatek gosc co podpisywal prawdopodobnie zmarl ale interes sie kreci,nie robmy wody w mozgach obywateli,liczy sie tylko dudki.
  ~biedny /2018-02-15 13:13
 • zagłuszyć drona i zlikwidować górnictwo
  wystarczy zagłuszyć drona i dron spada, proste, obywateli ścigają, a otwierają nowe bloki energetyczne zasilane węglem by dobrze zrobić górnikom, zwykłe zakłamanie.
  piotr_bo /2018-02-15 13:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...