Informacje
 • Zimna masa powietrza sprowadzi intensywny śnieg. "Dodatkowym zagrożeniem będą zawieje"

  11-04-2021 16:53 IMGW o pogodowym załamaniu
  Dorota Gardias o pogodzie w ciągu kolejnych dni Foto: PAP/Tomasz Waszczuk | Video: TVN24

  Tak jak ciepła wiosenna pogoda szybko się zaczęła, tak szybko dobiegnie końca. Już w poniedziałek do Polski wkroczy chłodny front atmosferyczny. Będą występować opady śniegu, w części kraju intensywne - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Nocami temperatura znów spadnie poniżej zera.

  Jak poinformowano w niedzielnym komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zmiana pogody nastąpi za sprawą specyficznego układu niżów. "Jeden z nich właśnie tworzy się w rejonie Zatoki Genueńskiej i będzie wędrował na północny wschód, a drugi znad Niemiec przemieści się nad północną Skandynawię. Będą one połączone falującym frontem atmosferycznym, który będzie oddzielał ciepłe powietrze na wschodzie od zimnego (pochodzenia arktycznego) na zachodzie. Strefa tego frontu będzie obecna nad Polską, a obecność wyżów na zachodzie i wschodzie kontynentu sprawi, że ta niekorzystna sytuacja utrzyma się aż do piątku" - poinformował IMGW.

  Instytut zwrócił jednocześnie uwagę, że taka sytuacja synoptyczna często zdarza się u nas w ciepłej porze roku i zwykle odpowiada za intensywne opady deszczu na południu naszego kraju wiosną i latem (często powodujące wezbrania na rzekach górskich). "Teraz jednak napływająca zimna masa powietrza sprawi, że głównym zagrożeniem będą intensywne opady śniegu" - wskazano.

  Nawet 40 centymetrów śniegu

  W poniedziałek opady zaczną występować w Sudetach, gdzie może spaść do 5 centymetrów śniegu. W nocy z poniedziałku na wtorek strefa opadów przemieści się bardziej na wschód i opady śniegu pojawią się także w rejonach położonych niżej. Miejscami przejściowo może spaść do 3-5 cm śniegu, natomiast w Karpatach Zachodnich już 10-15 cm. Na północnym zachodzie kraju wystąpią przymrozki, a spadek temperatury do około 0 stopni Celsjusza w strefie opadów spowoduje oblodzenie dróg i chodników.

  Według prognozy zagrożeń pogodowych, IMGW planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami dla części woj. zachodniopomorskiegolubuskiego.

  Alerty pierwszego stopnia przed opadami śniegu możliwe są na terenie południowych powiatów woj. dolnośląskiegośląskiegomałopolskiego.


  We wtorek i środę należy spodziewać się opadów w całym kraju, ale najbardziej intensywne będą one na południu. Będzie padał deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. W Karpatach i na Pogórzu Karpackim może spaść 10-25 cm śniegu w ciągu 12 godzin, a sumarycznie może to być nawet ponad 40 cm. Na niżej położonych obszarach (Kielecczyzna, Lubelszczyzna, południe Mazowsza) opady śniegu mogą tworzyć okresową pokrywę śnieżną do około 5-8 cm.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami śniegu we wtorek mogą obowiązywać w niemal całym woj. małopolskim oraz południowych powiatach woj. śląskiego. Następnego dnia należy oczekiwać ich w woj. świętokrzyskimlubelskim, a także podkarpackimmałopolskim oraz śląskim. W trzech ostatnich województwach opady mogą mieć intensywny charakter.

  Przymrozki i związane z nimi alarmy pierwszego stopnia we wtorek możliwe są w w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, lubelskim i mazowieckim, a kolejnego dnia tylko w południowych powiatach. woj. dolnośląskiego.

  "Dodatkowym zagrożeniem będą zawieje śnieżne"

  "Ponieważ będzie wzmagał się wiatr, dodatkowym zagrożeniem będą zawieje śnieżne, a niska temperatura spowoduje oblodzenie i przymrozki" - ostrzega IMGW.

  W czwartek oraz piątek opadów będzie mniej i zacznie przeważać deszcz, choć na południu kraju - głównie w górach - wciąż będą to opady śniegu, okresami intensywne. Nadal będą możliwe przymrozki i oblodzenie.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami w czwartek ponownie przewidywane są jedynie dla południowych powiatów woj. dolnośląskiego. Alertów pierwszego stopnia przed opadami śniegu można spodziewać się na obszarze woj. świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

  Według prognozy Instytutu poprawa pogody nastąpi w sobotę. "Należy podkreślić, że ze względu na dynamiczną sytuację pogodową oraz niepewne położenie wspomnianego frontu atmosferycznego dokładne informacje dotyczące obszaru objętego najintensywniejszymi opadami oraz ich wielkości będą doprecyzowane w ostrzeżeniach meteorologicznych" - zaznaczono.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....