Informacje
 • Ziemia się przegrzewa. Rok 2020 może przedłużyć gorącą serię

  19-12-2019 18:51 Szósty rok z rzędu
  2019 rok był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów Foto: Shutterstock | Video: WMO

  Z prognozy brytyjskiego Met Office wynika, że rok 2020 może dołączyć do pięciu najgorętszych lat od 2015 roku. Średnia globalna temperatura ma być ponownie o ponad jeden stopień Celsjusza wyższa od tej sprzed okresu poprzedzającego rewolucję przemysłową.

  Seria najgorętszych w historii pomiarów lat rozpoczęła się w 2015 roku. To wtedy po raz pierwszy średnia globalna temperatura była wyższa o jeden stopień Celsjusza od średniej z epoki przedindustrialnej. Od tego czasu każdego roku obserwujemy średnią temperaturę bliską lub wyższą temu poziomowi.

  Według Brytyjskiego Serwisu Meteorologicznego Met Office, trend globalnego przegrzania będzie się utrzymywał.

  Ziemia się przegrzewa

  - Jak pokazują prognozy, 2020 rok może się uplasować wśród sześciu najcieplejszych lat od 2015 roku - powiedział Doug Smith, pracownik naukowy Met Office.

  Prognoza Met Office przewiduje, że średnia globalna temperatura w 2020 roku będzie od 0,99 do 1,23 st. C wyższa od średniej z lat 1850-1900. Centralna szacunkowa wartość to 1,11 st. C. Od 1850 roku najgorętszym rokiem był 2016 z odchyleniem od średniej równym 1,16 st. C.

  2019 może być drugim najcieplejszym rokiem

  Dane opublikowane przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) na początku tego miesiąca pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby 2019 ogłosić drugim lub trzecim najgorętszym rokiem w historii. Jeżeli przewidywania się potwierdzą, to okres 2015-2019 będzie najcieplejszym pięcioleciem, odkąd prowadzi się pomiary.

  Jak poinformowała Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), listopad tego roku był drugim najgorętszym w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura powierzchni lądów i oceanów była o 0,92 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z XX wieku, która wynosi 12,9 st. C. Pierwsze miejsce zajmuje listopad z 2015 roku. Wtedy odchylenie wyniosło +1,01 stopnia Celsjusza.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O TEMPERATURACH W LISTOPADZIE TEGO ROKU

  Najgorętszy był 2016

  Pierwsze niechlubne miejsce w rankingu najgorętszych lat zajmuje rok 2016. W większości regionów świata temperatura była wtedy wyjątkowo wysoka. Według badaczy z programu Copernicus, globalna średnia temperatura przekroczyła 14,8 st. C i była o około 1,3 stopnia wyższa niż średnia przed początkiem rewolucji przemysłowej. 2016 pokonał 2015 rok o 0,2 stopnia Celsjusza.

  Jak wskazują eksperci Copernicusa, ponadprzeciętna średnia temperatura rejestrowana była w większości regionów na świecie. Największe odchylenia od normy odnotowano w Arktyce, południowej Afryce (na początku roku), Azji Południowo-Wschodniej (w okresie monsunowym), na Bliskim Wschodnie (latem) i w częściach Ameryki Północnej (latem i jesienią).

  Powodem anomalii temperatury w 2016 było między innymi zjawisko El Nino, które odpowiada za utrzymywanie się wysokiej temperatury powierzchni wody w strefie równikowej na Pacyfiku.

  Winny CO2

  Według Met Office szanse na silne oddziaływanie El Nino w 2020 roku są niskie. Decydującym czynnikiem powodującym wzrost globalnej temperatury będzie emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery.

  Roczna analiza trendów przeprowadzana przez organizację zajmująca się określaniem poziomu emisji gazów, Global Carbon Project, sugeruje, że w 2019 r. zanotujemy wzrost emisji CO2 o 0,6 procent.

  Naukowcy obawiają się, że średnia temperatura na świecie niebezpiecznie zbliża się do wartości 1,5 st. C powyżej średniej. Zdaniem wielu badaczy to próg, za którym doświadczymy wielu niebezpiecznych zjawisk.

  Przyjęta w stolicy Francji w 2015 roku umowa - nazywana porozumieniem paryskim - zakłada powstrzymanie globalnego wzrostu średniej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza i dążenie do ograniczenia tego wzrostu do 1,5 st. C. Eksperci twierdzą, że aby osiągnąć ten cel, na świecie musi nastąpić zdecydowana redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • 2020 nie może a na pewno przedłuży tą serię
  Wystarczy popatrzeć jakie mieliśmy gorące i suche lato, suche i ciepłe zimy, wiosną brak opadów, latem też, susza jest co roku, kiedyś bywała co kilka lat.
  ~Nick /2019-12-20 11:52
 • Ludzie są jednak tępi. Nie rozumieją co to jest globalne ocieplnie.
  Może dlatego, że nazwa jest niefortunna - powinno być globalne popsucie mechanizmów klimatycznych. Przykłady pogody w Wielkiej Brytanii jest zupełnie nie trafiony jest to wyjątek potwierdzający regułę. Natomiast w Polsce kolejny rok jesień i zima zero opadów, susza, dramat. Co na to rolnicy? Przez ostatni rok w drodze do pracy użyłem parasola tylko 3 słownie trzy razy! Polska będzie się osuszać, mamy małe zasoby wody. Będzie dramat, wzrost cen żywności. "to mamy problemy we wszystkim a za komuny nic jakoś nie było" o co chodzi w tym zdaniu wie chyba tylko autor. Kononowicz już dawno odkrył, że niczego nie będzie, ale że nic nie było. To ciekawe. Wiele osób powtarza kłamstwo, że elektryczne auta szkodzą środowisku, bo prąd np., w Polsce jest z elektrowni węglowych. Błąd. Prad i tak jest produkowany czy ładujesz czy nie i nie da się go zmagazynować, więc ładując auto wykorzystujemy prąd, który i tak by się zmarnował w sieci.
  ~iq142 /2019-12-20 09:13
 • klimat?
  My mamy problemy sami ze sobom od 75 lat do dzis.nie bylo roku by bylo wszystko ok.tylko same cyrki.
  ~bolok /2019-12-20 07:44
 • WinnyCo2?
  Co2 to tylko jeden z wielu czynników. Zafiksowanie się na Co2 nic nie zmieni.
  ~Co2 /2019-12-20 00:46
 • Zaprzepaszczono sporo czasu
  Cofnijmy się na chwilę w przeszłość. W1965 roku grupa doradców naukowych prezydenta Johnsona (USA) opublikowała raport pod tytułem ''Przywracanie jakości środowisku''.W specjalnym roździale poświęconym CO2 napisali:''W ciągu kilku stuleci zwracamy do powietrza znaczną część węgla jaka była z niego usuwana przez rośliny i zasypana w osadach w czasie pół miliarda lat.Część tego węgla zostająca w atmosferze pod postacią CO2 ma znaczący wpływ na klimat. Przewidywali,że rosnąca zawartość CO2 w atmosferze prócz wzrostu temperatury na Ziemi,doprowadzi do topnienia czap lodowych,co spowoduje wzrost poziomu mórz,podniesienie temp.oceanów,wzrostu kwasowości wód, poważnych zmian klimatu.Nawoływali do przeciwstawienia się temu.Dokument był pierwszym z opracowań naukowych dostarczony najbardziej wpływowym politykom.Dlaczego przez ONZ,EWG (obecnie UE) i innych przywódców świata to ostrzeżenie zostało zlekceważone.Zmarnowanych zostało kilkadziesiąt lat. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Dzisiaj na siłę chcemy obniżyć temperaturę Ziemi,ale nadal nic konkretnego w tym kierunku się nie robi,tylko dużo mówi.Jest już za późno,aby klimat przywrócić do stanu normalności.
  ~Lech /2019-12-20 00:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...