Informacje
 • Zaśnieżone stoki, mróz i silny wiatr. Trudne warunki w polskich górach

  12-02-2021 09:20 W Bieszczadach i Tatrach lawinowa "dwójka"
  Trudne warunki w Tatrach Foto: TOPR | Video: TVN24

  W Tatrach, powyżej wysokości 1700 metrów nad poziomem morza, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Również w Bieszczadach mamy lawinową "dwójkę".

  W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Termometry w piątek rano, między innymi w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazywały -17 stopni Celsjusza.

  Jak zaznaczył Jakub Dąbrowski, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

  Śnieg w Bieszczadach

  W Bieszczadach, na wysokości połonin, występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna. Kształtuje się w przedziale 30-90 centymetrów. Miejscami zaspy dochodzą do 200 centymetrów.

  - Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim obuwiu i stroju oraz zabrać ze sobą między innymi kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki i zapasowe rękawiczki. Mieć ze sobą też naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek" - mówił Dąbrowski.

  Ze względu na obfite opady śniegu w górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. W partiach szczytowych dodatkowym utrudnieniem są silny wiatr i ograniczoną widoczność.

  W Tatrach "lawinowa" dwójka

  W Tatrach, powyżej wysokości 1700 metrów nad poziomem morza, obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. "Szlaki przysypane są kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, zmrożony śnieg bądź lód" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  Planując wycieczkę, należy mieć na uwadze, że w piątek panuje bardzo silny mróz. Na większości szlaków temperatura spadła poniżej -20 stopni Celsjusza. Przebieg szlaków powyżej górnej granicy lasu jest w wielu miejscach niewidoczny, ponieważ są one pozawiewane przez wiatr. W niektórych miejscach utworzyły są tam głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest silny wiatr. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

  W nocy z czwartku na piątek temperatura Kasprowym Wierchu spadła do -25 st. C.

  - Wrażenie zimna potęguje silny wiatr wiejący ze średnią prędkością 40 kilometrów na godzinę, dlatego tak zwana odczuwalna temperatura na szczycie to -36 stopni - powiedział dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...