Informacje
 • Zaczęła się meteorologiczna zima

  01-12-2019 18:08 Potrwa do 21 marca
  Pogoda na 16 dni: czasami nawet aż 10 stopni ciepła Foto: Flickr/Iain Merchant (CC BY 2.0) | Video: tvnmeteo.pl

  1 grudnia na półkuli północnej zaczęła się meteorologiczna zima. Wyraźne oznaki tej pory roku w części kraju będziemy mogli zaobserwować już w poniedziałek - miejscami spadnie śnieg, a temperatura spadnie poniżej zera.

  W nadchodzącym tygodniu możemy spodziewać się białych krajobrazów w kilku regionach kraju, jednak nie pozostaną z nami na długo.

  Opady śniegu pojawią się w poniedziałek na północy i będą przemieszczać się w głąb kraju. Może spaść do trzech centymetrów śniegu. We wtorek słabe opady  prognozowane są dla południa kraju. W kolejnych dniach będzie padał już deszcz ze śniegiem, a następnie sam deszcz.

  W ciągu najbliższych dni maksymalne temperatury sięgną kilku stopni powyżej zera. Nocami, zwłaszcza podczas rozpogodzeń temperatura ma spadać do kilku stopni poniżej zera.

  Zima w Polsce

  Według prognozy synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na zimę 2019/2020 w Polsce, temperatura w grudniu powinna utrzymywać się powyżej normy. Kolejne miesiące zimowe mają okazać się chłodniejsze.

  >>> SPRAWDŹ PROGNOZĘ IMGW NA ZIMĘ 2019/2020 W POLSCE

  Zima meteorologiczna

  Meteorologiczne pory roku wydzielane są na podstawie rocznych cykli temperatury. Pokrywają się one z kalendarzem gregoriańskim i każda z pór roku trwa trzy miesiące. Zima trwa od 1 grudnia do końca lutego.

  Wyznaczanie meteorologicznych pór roku ma duże znaczenie dla specjalistów, między innymi klimatologów. Chodzi o to, by zawsze porównywać dokładnie ten sam okres, tymczasem astronomiczne pory roku mają ruchome daty.

  Oprócz zimy meteorologicznej, istnieją też inne jej rodzaje. Zima termiczna rozpoczyna się w momencie, kiedy średnia dobowa temperatura przez kilka dni spada poniżej 5 stopni Celsjusza.

  Zima kalendarzowa

  Najbardziej znany podział na pory roku i taki, z którego najczęściej korzystamy, to astronomiczny (nazywany kalendarzowym). Pory roku wydzielane są na podstawie ruchu obrotowego Ziemi i jej położenia względem Słońca.

  Zima astronomiczna rozpoczyna się, kiedy Słońce góruje nad zwrotnikiem Koziorożca. Moment ten nazywany jest także przesileniem zimowym, które następuje około 21-22 grudnia. Zima astronomiczna kończy się około 20 marca, w dniu równonocy wiosennej, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. Zima kalendarzowa nadejdzie 22 grudnia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zima?
  Nareszcie troche zimny moze zaczniemy troche myslec o zyciu jak czlowiek przeczyta te wiadomosci to ma dosyc czy w inter albo w TV.
  ~koza /2019-12-01 20:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...