Informacje
 • Woda sięga kostek, ale jest śmiertelnym zagrożeniem

  01-09-2017 12:47 Dramatyczna sytuacja w Pakistanie

  Ulicami Karaczi spływają strugi brudnej wody. Powodzie, które po monsunie nawiedziły Indie, Nepal i Bangladesz, nie oszczędziły też Pakistanu, gdzie saldo ofiar wciąż rośnie. To jednak nie jedyne zagrożenie.

  W Pakistanie w ostatnich miesiącach natura sprawia coraz więcej przykrych niespodzianek. Na przełomie lipca i sierpnia amerykańscy naukowcy opublikowali złowieszczy raport, z którego wynika, że w wodzie - a co za tym idzie, także w żywności - zawartość arszeniku znacznie przekroczyła normy.

  Teraz region nawiedziły liczne powodzie, które spustoszyły Indie, Nepal i Bangladesz. W Karaczi ofiar powodzi jest już szesnaście.

  Ofiary żywiołu

  - Woda sięga już kostek - opowiada Mohammad Altaf, mieszkaniec miasta. - Nie ma nikogo, by usunąć tę wodę. A podobno będzie gorzej - zapowiada.

  Władze poinformowały, że zagrożonych jest aż dwanaście miast, ale ta liczba prawdopodobnie wzrośnie.

  Najnowsze doniesienia mówią już nawet o szesnastu ofiarach śmiertelnych - w tym o czworgu dzieci. Co najmniej cztery osoby zostały rażone prądem, gdy nastąpiły na poluzowany kabel czy natrafiły na ogrodzenie pod napięciem, gdy brodziły w wodzie. Trwa szacowanie liczby rannych.

  Jedna z ofiar to ośmioletni chłopiec, który stracił przytomność po porażeniu prądem, a następnie przywalił go budynek.

  Powodzie najpewniej ustąpią w piątek, ale nie we wszystkich regionach Pakistanu. Na tę chwilę ulicami Karaczi płynie woda, a władze Pakistanu oddelegowały armię by pomagać mieszkańcom. Wylała rzeka Malir, a system odprowadzania wody nie radzi sobie z ulewą.

  Tu przeczytasz więcej:

  Arszenik w wodzie

  Niestety, Pakistan mierzy się też z inną katastrofą. Amerykańscy badacze opublikowali na przełomie lipca i sierpnia alarmujący raport, z którego wynika, że w wodach gruntowych Pakistanu zawartość arszeniku znacznie przekroczyła normę.

  Badacze - poza badaniami przeprowadzonymi w 1200 miejscach - oszacowali też skalę zagrożonych osób.

  - Wyjątkowo wiele ludzi jest narażonych na niebezpieczeństwo - stwierdzili eksperci w swoim raporcie. - Jak najszybciej należy przeprowadzić szeroko zakrojone badania w Dolinie Indus - skwitowali.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 200 milionów osób grozi zatrucie arszenikiem z powodu jego zawartości w glebie. I nie chodzi tu jedynie o wodę pitną, ale też o uprawy - szczególnie ryż - które z łatwością absorbują tę trującą substancję.

  Jeden z autorów, doktor Joel Podgórski, nie ukrywa, że liczy na natychmiastową reakcję władz, ale przygotowuje się na najgorsze.

  - To mrzonka, że władze wezmą sobie nasz raport do serca, co wydaje się w tej sytuacji jak najbardziej konieczne - przyznaje. - Lecz może nasze badania przyczynią się do zmian w polityce wodnej, dzięki którym przynajmniej same badania będą zlecane częściej - zakończył.

  Obejrzyj całe nagranie:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....