Informacje
 • Wir niżowy Klaus rozsiądzie się nad Polską. Mogą pojawić się pierwsze wiosenne burze

  11-03-2021 11:08 Front już wkroczył do kraju
  Prognoza pogody na noc 15/16.05 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Do Polski wkroczył front atmosferyczny związany z silnym niżem Klaus. W prognozach widać gwałtowną zmianę pogody. Jak twierdzą synoptycy tvnmeteo.pl i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek mogą pojawić się pierwsze wiosenne burze.

  Polska zaczyna dostawać się pod wpływ potężnego i silnego wiru niżowego Klaus - podała w czwartek synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Oznacza to koniec panowania statecznego i zimnego wyżu. W naszym kraju zacznie dominować atlantycka, sztormowa pogoda. Co to oznacza?

  Zmiana pogody

  W czwartek od zachodu wkroczył front atmosferyczny z mieszanymi opadami mokrego śniegu, śniegu z deszczem i samego deszczu. Jak podała synoptyk, na froncie rozbudowują się chmury cumulonimbus, którym towarzyszyć mogą krótkotrwałe intensywne opady.

  Z powodu nadejścia frontu w Polsce zaczął wiać dużo silniejszy wiatr. Około godziny 9 porywy na Śnieżce rozpędzały się do ponad 130 kilometrów na godzinę. Około godziny 9 na Pomorzu wiało z prędkością około 50 km/h, jednak jak zaznaczyła Unton-Pyziołek, z upływem dnia wiatr będzie jeszcze silniejszy.

  >>> Wydano alarmy meteorologiczne przed silnym wiatrem

  Mogą pojawić się burze

  Taka pochmurna, deszczowo-śnieżna i wietrzna pogoda z niskim ciśnieniem barycznym, ma utrzymać się do niedzieli. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że przez najbliższe dni będziemy obserwować stopniowe ocieplanie, ale tylko w przyziemnej warstwie atmosfery. W środkowej troposferze, na wysokości około 5300 metrów nad poziomem morza, zacznie pojawiać się chłodne, arktyczne powietrze.

  W ten sposób pojawi się spora różnica temperatury, a konsekwencją mogą być wyładowania atmosferyczne. Zdaniem Unton-Pyziołek istnieje 30 procent szans, że pojawią się już w okolicy południa i po południu w piątek. Tereny, w których prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest największe, to północ, centrum, wschód kraju.

  Eksperci IMGW dodali, że jeśli burze się rozwiną, towarzyszyć im będą silniejsze porywy wiatru oraz opady gradu lub krupy śnieżnej.

  https://www.facebook.com/burzaalertimgw/posts/259861099052900

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....