Informacje
 • Wiatr może być zagrożeniem dla życia.
  Alarmy drugiego i pierwszego stopnia

  29-09-2019 21:39 Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie
  Prognoza pogody na środę Foto: Shutterstock/RCB | Video: tvnmeteo.pl

  W ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin zagrożeniem będą wichury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Według synoptyków wiatr w porywach osiągnie do 100 kilometrów na godzinę.

  W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin pogoda w Polsce będzie niebezpieczna. Obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński, za taką pogodę będzie odpowiadał niż Mortimer.

  Przed gwałtowną pogodą ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

  "Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa" - czytamy na Twitterze.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  Pomarańczowe alerty wydano dla województw:

  - śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego, tutaj synoptycy prognozują porywy wiatru osiągające do 100 kilometrów na godzinę.

  Alarm woj. śląskim i małopolskim będzie ważny od godziny 3 do północy w poniedziałek, w woj. małopolskim od godziny 22 w niedzielę do północy w nocy z poniedziałku na wtorek. W woj. podkarpackim alert zacznie obowiązywać o godzinie 5 i wygaśnie o północy w poniedziałek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Żółte alerty obowiązują w województwach:

  - dolnośląskim, gdzie prognozowana prędkość wiatru wyniesie w porywach do 90 km/h. Alarm będzie obowiązywał od godziny 3 do godziny 20 w poniedziałek;

  - opolskim, prędkość wiatru rozpędzi się w porywach do 90 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 6 do 22 w poniedziałek.

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  Z prognozy zagrożeń wynika, że oprócz obowiązujących ostrzeżeń, w poniedziałek mogą zostać wydane kolejne. Alarmy drugiego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane w województwach:

  - pomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie wiatr może osiągnąć w porywach do 90 kilometrów na godzinę, a przejściowo nawet do 100 km/h;

  - mazowieckim lubelskim, tutaj prognozowana prędkość wiatru może wynieść do 90 km/h, a na południu obu województw nawet do 100 km/h;

  - wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim i łódzkim, w tych regionach prędkość wiatru w porywach może rozpędzić się do 100 km/h.

  Tu też może zrobić się wietrznie

  Oprócz tego prognozowane jest też wydanie alertów pierwszego stopnia w województwach:

  - podlaskim, gdzie porywy wiatru mogą dojść do 80 km/h;

  - warmińsko-mazurskim, gdzie prognozowana prędkość porywów wiatru może wzrosnąć do 90 km/h.

  Zobacz, gdzie może wiać najmocniej:


  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń - zwana też prognozą niebezpiecznych zjawisk - to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

  Według IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia - oznaczone kolorem żółtym - przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...