Informacje
 • W Wielkanoc "o Polskę otrze się
  jęzor zimnego powietrza arktycznego"

  27-03-2021 14:06 Jaka pogoda czeka nas w święta
  Maja Popielarska o pogodzie w Polsce Foto: Shutterstock/wetter3.de | Video: TVN24

  Prognoza pogody na kolejne dni to temperaturowa sinusoida. Co czeka nas w Święta Wielkanocne? Przedstawiamy najnowsze wyliczenia modeli meteorologicznych.

  Po chwilowym niedzielnym ochłodzeniu, od nowego tygodnia będzie cieplej, jednak znów nie na długo.

  Do czwartku niż nad Atlantykiem i wyż nad południową oraz wschodnią Europą będą sprowadzać ciepłe masy powietrza z południowego zachodu, znad Maroka, Hiszpanii i Francji. Temperatura w połowie tygodnia wzrośnie nawet do 21 stopni Celsjusza.

  "Wiosenna przebudowa"

  Jednak od piątku na pogodę w naszym kraju będą wpływać wiry niżowe znad północnej Rosji i Włoch we współpracy z wyżem znad Atlantyku. Ściągną nad Europę Północną, Środkową i Zachodnią zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Polska znajdzie się na skraju ścierania tych mas z cieplejszymi znad południowej Europy. Strefa styku mas, czyli front atmosferyczny rozciągać się ma nad krajem, z mieszanymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

  Jak zwróciła uwagę synoptyk tvnmeteo.pl, "jesteśmy w okresie wiosennej przebudowy pola temperatury nad Europą", a to oznacza czas dużej zmienności aury. Unton-Pyziołek wyjaśniła, że "modele meteorologiczne tydzień temu wyliczały na okres świąteczny arktyczne zimno i przelotny śnieg, natomiast w świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych największy chłód ma tylko o Polskę zahaczyć", i jak podkreśliła "o Polskę otrze się jęzor zimnego powietrza arktycznego".

  Pogoda na Wielki Piątek i Wielką Sobotę

  W Wielki Piątek będzie pochmurno z przejaśnieniami i okresowymi opadami deszczu, a na północnym wschodzie kraju deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 st. C na Suwalszczyźnie, przez 8 st. C w centrum kraju, do 12 st. C na Podkarpaciu. Wiatr powieje z kierunku północno-wschodniego, słabo i umiarkowanie, okresami silniej.

  Pochmurno z przejaśnieniami zapowiada się także Wielka Sobota. Mieszkańcy północno-zachodnich regionów kraju nie powinni spodziewać się opadów. Poza tym przelotnie popada deszcz i deszcz ze śniegiem, a w górach - śnieg. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 4 st. C na Suwalszczyźnie, przez 6 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na Podkarpaciu. Będzie wiać północno-wschodni, umiarkowany i dość silny wiatr. W porywach osiągnie prędkość do 60 kilometrów na godzinę.

  Pogoda na Wielkanoc i lany poniedziałek

  W Niedzielę Wielkanocną na północy kraju będzie pochmurno z rozpogodzeniami. Na wschodzie i w centrum wystąpią opady deszczu, a na południu deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna sięgnie od 5 st. C na Suwalszczyźnie, przez 6 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie północno-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h.

  Poniedziałek Wielkanocny również upłynie pod znakiem pochmurnej aury, ale rozpogodzenia też są możliwe. Przelotne opady deszczu pojawią się na południowym wschodzie Polski. Termometry pokażą maksymalnie od 7 st. C na Podkarpaciu, przez 9 st. C w centrum kraju, do 10 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje północno-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....