Informacje
 • W Wielkanoc narciarskie ostatki.
  Sprawdzamy, gdzie jeszcze da się jeździć

  26-03-2016 10:05 Śniegu jest coraz mniej

  W niedzielę na stokach sporo słońca

  Pixabay (CC-BY-SA)

  Wielkanoc to już ostatnia szansa na założenie nart. Wiosna powoli zadomawia się w górach, a śniegu jest coraz mniej. Na największych i najpopularniejszych stokach wciąż jednak da się jeździć. Dobre warunki są m.in. w Zakopanem i Wiśle. Świąteczna pogoda będzie też sprzyjać górskim wędrówkom, chociaż GOPR i TOPR ostrzegają przed lawinową dwójką.

  W Wielkanoc, podobnie jak w Boże Narodzenie, miłośnicy białego szaleństwa decydują się na wyjazd w góry. Śniegu z każdym dniem jest coraz mniej, ale warunki narciarskie wciąż dopisują. Poniżej podpowiadamy gdzie jeszcze da się jeździć i jaka pogoda czeka narciarzy w najbliższych dniach. Sprawdzamy też warunki do pieszych wędrówek, bo przecież nie samymi nartami człowiek żyje.

  Beskidy

  W Beskidach podczas świąt czynne będą wyciągi w Szczyrku, Wiśle i na Czarnym Groniu w Rzykach.

  - To już narciarskie ostatki i większość wyciągów jest nieczynna. W święta narciarze znajdą jednak coś dla siebie. Ze względu na utrzymującą się niską temperaturę w wyższych rejonach gór najlepsze warunki są na Skrzycznym i Białym Krzyżu w Szczyrku – mówi rzecznik grupy beskidzkiej GOPR Patryk Pudełko.

  W szczyrkowskim ośrodku Czyrna-Solisko zjeżdżać można będzie trasą z Wierchu Pośredniego na Halę Pośrednią, a także z Hali Pośredniej do Soliska. W Wielkanoc czynne będą także wyciągi w Wiśle w ośrodku Klepki, na Stożku i w Soszowie. Na trasach w Szczyrku i Wiśle leży od 10 do 30 cm, a miejscami 50 cm śniegu.

  Wielkanoc na stoku można spędzić też w Korbielowie, gdzie otwarte są trasy z Pilska oraz Kopca do Hali Miziowej i dalej do Hali Szczawiny. Leży tam od 10 do 30 cm. Czynny będzie także ośrodek Czarny Groń w Rzykach koło Andrychowa.

  A jaka pogoda czeka na odwiedzających Beskidy? W sobotę może być jeszcze pochmurno i czasem mokro od deszczu, a temperatura wyniesie kilka kresek powyżej zera, 5 st. C pokażą termometry w Żywcu, 3 st. C w Wiśle, 2 st. C w Korbielowie. Niedziela ma już być słoneczna i ciepła, z temperaturą zbliżoną do 10 st. C. Podobna temperatura utrzyma się w niedzielę, ale słońca będzie mniej.

  Ostrzegamy, że GOPR utrzymuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Śnieg może schodzić w zagłębieniach terenowych, wypłaszczeniach i kotłach oraz przy górnej granicy lasu.

  Podhale

  Jak co roku na Podhale przyjechało sporo turystów. Bez przeszkód mogą jeździć m.in. w Białce Tatrzańskiej i Witowie. Natomiast najlepsze warunki narciarskie panują na Kasprowym, gdzie leży ok. 150 cm śniegu. Na nartach czy desce możne pojeździć także na Goryczkowej, i na Gąsienicowej.

  Świąteczna aura będzie mniej przyjemna niż w Beskidach, bo w sobotę należy liczyć się z przelotnymi opadami deszczu i zaledwie kilkoma stopniami powyżej zera. Lepiej zapowiada się niedziela wielkanocna ze sporą porcją słońca i z temperaturą 9 st. C w Zakopanem i 11 st. C w Nowym Targu. Natomiast w poniedziałek aura będzie zmienna, raz pojawi się słońce, a raz chmury z przelotnym deszczem.

  Również w Tatrach obowiązuje lawinowa dwójka. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach, jednak nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

  Na święta w góry wyjechali też Reporterzy 24. @bubunho przesłał nam film pokazujący pogodę w Bukowinie Tatrzańskiej. Widać na nim, że śniegu wciąż nie brakuje.

  Na Wasze relacje ze stoków czekamy na Kontakcie 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...