Informacje
 • W górach zimowo. Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu

  28-12-2017 11:01 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty

  Ostrzeżenia przed opadami śniegu

  Foto: PAP/EPA/WALTER BIERI, film: TVN Meteo

  Dla kilku województw położonych na południu Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. Tym samym rośnie także stopień zagrożenia lawinowego.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu - większość wygasa dopiero w piątek.

  Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

  Sudety i Przedgórze Sudeckie

  Dla obszarów położonych powyżej 500 metrów nad poziomem morza prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Pokrywa śnieżna przyrośnie od 10 do 15 centymetrów. Najbardziej intensywne opady spodziewane są w zachodniej części subregionu.

  Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek od godziny 6 rano do 18.

  WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

  Beskid Śląski i Żywiecki

  Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 15 cm do 20 cm.

  Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku od godziny 21 do piątku do południa.

  WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

  Region południowy

  Według prognozy wystąpią opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 15 cm do 20 cm.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 22 w czwartek do południa w piątek.

  W Tatrach groźba lawiny

  Ratownicy TOPR ostrzegają także przed wystąpieniem lawin. Wydano ostrzeżenie lawinowe drugiego stopnia. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

  Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

  Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy.

  Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Alert pierwszego stopnia informuje o tym, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

  Obejrzyj całe nagranie:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...