Informacje
 • W drugiej połowie września nawet 29-30 st. C

  06-09-2015 09:11 Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Koniec września będzie gorący

  TVN Meteo, Unsplash

  Przed Polską kilka chłodniejszych dni z przewagą pogody pochmurnej, chwilami deszczowej. Temperatura popołudniami ma wahać się między 14 a 20 stopniami. Najzimniej i najmniej przyjemnie będzie w niedzielę i poniedziałek 6-7 września, kiedy deszczowym chmurom towarzyszyć będzie silniejszy zachodni i północno-zachodni wiatr, osiągający w porywach do 60-80 km/h.

  Dość chłodno, z temperaturą maksymalną poniżej 20 st. C, ma być do niedzieli 13 września. Taki typ pogody przyniosły ze sobą niże Jonas i Kalle wędrujące znad Morza Północnego i Skandynawii na wschód, w stronę północnej Rosji. Deptać im będzie po piętach wyż Lajana powstały nad Atlantykiem. Za wszystkimi tymi układami barycznymi rzucą się w pościg polarne masy powietrza z północy.

  Od 13 września zmiany

  Jednak w niedzielę 13 września po niżach nie będzie już śladu, a centrum wyżu ulokuje się w rejonie rosyjskiego Jeziora Białego. Cyrkulacja zacznie zmieniać kierunek z północnej na wschodnią, następnie południową, przyczyniając się do wymiany mas powietrza nad Polską. Polarne, chłodne masy ustąpią miejsca ciepłym masom polarno-kontynentalnym, a później (około 16 września) - zwrotnikowym znad Afryki. Na południu kraju, we Wrocławiu i w Krakowie, temperatura może wzrosnąć do nawet 29 st. C, a na pozostałym obszarze - do 23-27 st.

  Do końca września ciepło ma utrzymać się w Polsce wraz z pogodą na zmianę słoneczną i pochmurno-deszczową. Na typową złotą polską jesień na razie nie zanosi się, gdyż mają pojawiać się niże wędrujące do nas znad ciepłego Morza Śródziemnego i również o tej porze dość ciepłego Atlantyku. A babie lato, czyli okres pięknej i ciepłej pogody we wrześniu lub październiku, występuje w czasie utrzymywania się stabilnego, spokojnego układu wyżowego. W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych rola wyżu utrzymującego się nad wschodnią Europą sprowadzać się ma do wspomagania pompowania gorących i dość wilgotnych mas powietrza z południa.

  Babie lato

  Czy pod koniec września lub w początkach października silny wyż przyniesie zupełny atmosferyczny spokój w naszej części Europy? Nie zmartwimy się, jeśli tak nie będzie. Wystarczy, że będzie ciepło z okresowo występującymi opadami deszczu, a większość Polaków będzie bardzo zadowolona. Wyjątkowo w tym roku "przeżyjemy" bez suchego babiego lata. A dobrze, że przed szarugami jesiennymi Matka Natura zagra nam jeszcze "Letnią Sonatę".

  Za dziewięć dni „Zda się, wraca letnia pora,
  Owad wije się z wieczora,
  O południu u jeziora
  Zioła warzy skwar.

  Wszystko twarz ma uśmiechnioną (...)”

  Fragment "Babiego lata" Zenona Przesmyckiego

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Spokojnie
  Miała trzymiesięczny urlop, a gdy wróciła, okazało się, że Jej długoletni kolega z porannego pasma zmienił stację... Całe szczęście ku uciesze fanów znów jest z Nami! A czwartą Telekamerę, tym razem Złotą, dostanie na początku przyszłego roku.
  ~Macias_POZ /2015-09-10 22:43
 • Co z pogodynką
  Chciałbym wiedzieć co się dzieje z p.Agnieszką Cegielską. Bardzo brakuje Jej na antenie TVN24
  ~kulfon /2015-09-07 17:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...