Informacje
 • Uważajcie, może zrobić się ślisko. Żółte alerty

  12-01-2019 17:18 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na poniedziałek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Pogoda może stwarzać zagrożenie w kilku regionach Polski. Szczególnie groźnie może być w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę o poranku. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty przed oblodzeniami, a także ostrzeżenia hydrologiczne.

  W ciągu nadchodzącej nocy w części wschodniej kraju możemy spodziewać się marznących opadów deszczu, powodujących oblodzenie nawierzchni. Potęgować to będzie temperatura oscylująca w granicach zera. W kolejnych dniach także mogą zostać wydane ostrzeżenia.

  Ostrzeżenia przed oblodzeniami

  Alerty pierwszego stopnia przed śliską nawierzchnią wydano w województwach:

  warmińsko-mazurskim, poza powiatami węgorzewskim, giżyckim, piskim, ełckim, oleckim, suwalskim, Suwałkami i gołdapskim. Alerty ważne będą od godziny 19 w sobotę do 1 w niedzielę;

  mazowieckim, poza powiatami: żuromińskim, sierpeckim, płockim, Płockim, gostynińskim, sochaczewskim, grójeckim, żyrardowskim, przysuskim, białobrzeskim, radomskim, Radomiem, przysuskim, szydłowieckim, piaseczyńskim, otwockim, pruszkowskim, Warszawą, płońskim, nowodworskim, legionowskim, warszawskim zachodnim i piaseczyńskim. Alerty ważne będą od godziny 21 w sobotę do 8 w niedzielę;

  - lubelskim w powiatach: hrubieszowskim, tomaszowskim, biłgorajskim, zamojskim, Zamościem, janowskim, krasnostawskim, chełmskim, Chełmem, lubelskim, Lublinie, włodawskim. Ostrzeżenia będą ważne będą od godziny 22 w sobotę do 10.30 w niedzielę; w powiatach: bialskim, Biała Podlaska, radzyńskim, łukowskim, ryckim, puławskim, lubartowskim, parczewskim, kraśnickim, opolskim alerty ważne będą od godziny 21 w sobotę do 8 w niedzielę;

  - świętokrzyskim w powiecie sandomierskim. Alerty będą obowiązywać od godziny 21.30 w sobotę do 8.30 w niedzielę;

  - podkarpackim, poza powiatami: jasielskim, krośnieńskim, Krosnem, sanockim, leskim, bieszczadzkim, przemyskim, Przemyślem, brzozowskim, strzyżowskim. Ostrzeżenie będzie ważne od 21.30 do godziny 8.30 w niedzielę.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  W kilku regionach kraju wzrasta temperatura, a to powoduje roztapianie się śniegu, zwiększając ryzyko wystąpienia podtopień. Wydano ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w dwóch województwach.

  Na terenie województwa wielkopolskiego w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni Baryczy prognozuje się wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej. W Odolanowie na Kurochu stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego, z możliwością wzrostu do stanu około alarmowego. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godziny 9.

  Alert hydrologiczny obowiązuje również na terenie woj. dolnośląskiego. W związku z prognozowanymi opadami deszczu i wzrostem temperatury, powodującymi topnienie pokrywy śnieżnej, na obszarach położonych poniżej 600-700 m n.p.m. IMGW prognozuje lokalne wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Największe wzrosty spodziewane są w zlewniach Kaczawy, Bobru i Kwisy oraz Nysy Łużyckiej. W Kanclerzowicach na Sąsiecznicy stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu alarmowego. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 w poniedziałek.

  Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stan wody układa się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - lecz poniżej stanów alarmowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...