Informacje
 • Uwaga na śnieg. Ostrzega przed nim Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

  04-01-2019 21:44 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia IMGW
  Omenaa Mensah o pogodzie w czwartek Foto: IMGW/tvnmeteo.pl/Shutterstock | Video: TVN24

  W nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę w wielu regionach spodziewane są intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

  Nadchodząca noc w wielu regionach będzie trudna - ciągle przybywa śniegu. W kolejnych godzinach pogoda będzie nadal stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Niektóre z nich będą obowiązywać do niedzieli.

  Przed groźną pogodą ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uważajcie" - czytamy na Twitterze.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na południu kraju. Alerty obowiązują w województwach śląskim (w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim) i małopolskim (w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz i gorlickim). Prognozuje się tam wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 30 do 40 centymetrów. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny do godziny 21 w sobotę.

  Mocno popada też w woj. podkarpackim - w powiatach jasielskim, krościeńskim, Krosno, sanockim, leskim i bieszczadzkim. Tam może spaść od 25 do 35 cm. Alert będzie ważny od godz. 6 w sobotę do północy.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

  Alerty pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem obowiązują w województwach:

  - opolskim, we wszystkich powiatach. Prognozuje się tam wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, powodujących przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 centymetrów. Alerty ważne będą w piątek, w zależności od powiatu do godziny 22. Po upływie ważności ostrzeżenia śnieg stopniowo przejdzie w deszcz;

  - śląskim (z wyłączeniem powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Biała i żywieckiego), gdzie prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 18 cm. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 12 w sobotę;

  - małopolskim, we wszystkich powiatach oprócz podgórskich prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 cm. Alert będzie obowiązywał od północy w nocy z piątku na sobotę do północy w nocy z soboty na niedzielę;

  - podkarpackim, z wyłączeniem powiatów podgórskich, gdzie opady śniegu okażą się umiarkowane i spowodują przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 20 cm. Ostrzeżenia będą ważne w sobotę od godz. 3 do godz. 18;

  - świętokrzyskim, gdzie we wszystkich powiatach prognozuje się opady o natężeniu umiarkowanym. Spowodują przyrost pokrywy śnieżnej o 15-20 cm. Alert będzie ważny od godz. 22 w piątek do godz. 15 w sobotę;

  - mazowieckim i lubelskim, gdzie śnieg popada umiarkowanie, a pokrywa śnieżna może zwiększyć się o 10 do 15 cm. Alerty będą ważne do godz. 9 w sobotę, a w południowych powiatach woj. lubelskiego od północy do godz. 15 w sobotę.

  OPADY ŚNIEGU

  Śnieg popada również na południu województwa dolnośląskiego. Na wysokości powyżej 500 metrów nad poziomem morza w powiatach: lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, złotoryjskim, jaworskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych, świdnickim, dzierżoniowskim, ząbkowickim i kłodzkim ma spaść od 10 do 20 centymetrów śniegu. Alert będzie obowiązywał do godziny 10 w sobotę.

  Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia?

  IMGW zaznacza, że gdy wydaje się ostrzeżenia drugiego stopnia, "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."

  Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...