Informacje
 • Uwaga na burze z gradem.
  Prognoza zagrożeń IMGW

  19-08-2019 06:42 Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność
  Prognoza pogody na wtorek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Pogoda w najbliższych dniach może być gwałtowna. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia w poniedziałek i we wtorek.

  Tydzień może rozpocząć się burzowo. Alarmy pierwszego stopnia w poniedziałek mogą zostać ogłoszone w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim dolnośląskim i opolskim.

  Miejscami może spaść maksymalnie do 20 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr może osiągnąć w porywach prędkość do 75-80 kilometrów na godzinę. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu.

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  Wtorek ma przynieść kontynuację gwałtownych zjawisk. W woj. łódzkim, wielkopolskim i lubuskim synoptycy prognozują intensywne opady deszczu. Według szacunków lokalnie opady mogą wynieść do 40 l/mkw.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia według definicji IMGW oznacza, przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń - zwana też prognozą niebezpiecznych zjawisk - to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...