Informacje
 • Uwaga na burze z gradem. Obowiązują ostrzeżenia IMGW - nawet drugiego stopnia

  03-07-2020 19:38 Sprawdź, gdzie wydano alarmy
  Pogoda na poniedziałek 20.07 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem. W części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

  Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w województwie lubelskim.

  Synoptycy IMGW prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 40 litrów na metr kwadratowy, a lokalnie nawet do 50 l/mkw. oraz porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Miejscami może spaść grad.

  Alarm przestanie obowiązywać o godzinie 22 w piątek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  W części kraju obowiązują też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem:

  - podkarpackim;

  - małopolskim, w powiatach dąbrowskim, Tarnów, tarnowskim, gorlickim, nowosądeckim, Nowy Sącz, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, suskim, myślenickim, bocheńskim, brzeskim.

  W tych regionach obserwowane i prognozowane są burze z opadami deszczu do 20-30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Miejscami wystąpić mogą także opady gradu.

  Alarmy wygasną o godz. 22 w piątek.

   

  Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...