Informacje
 • Uwaga na burze z gradem.
  Alert RCB: możliwe podtopienia

  13-06-2020 18:04 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Pogoda na poniedziałek 22.06 Foto: Tanya Gorelova/pexels.com | Video: tvnmeteo.pl

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających na terenie kilku powiatów województwa dolnośląskiego. Należy uważać na burze z gradem i intensywne opady deszczu, mogące powodować podtopienia. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  W związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami z gradem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert RCB. SMS-y otrzymują osoby przebywające w powiatach: kamiennogórskim, jeleniogórskim, lwóweckim i Jeleniej Górze w województwie dolnośląskim.

  "Uwaga! Dziś po południu i wieczorem intensywne opady deszczu i burze z gradem. Przygotuj się na możliwe podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - czytamy na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Co to jest alert RCB?

  Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem w województwach:

  - lubuskim, w powiatach: strzelecko-drezdeneckim, gorzowskim i Gorzowie Wielkopolskim;

  - dolnośląskim, w powiatach: zgorzeleckim, lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra i kamiennogórskim.

  Wyładowaniom mogą towarzyszyć opady deszczu miejscami od 40 do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie nawet do 60 l/mkw i porywy wiatru do 80-90 kilometrów na godzinę. Lokalnie także możliwy jest grad.

  Alarmy stracą ważność o godzinie 3 w nocy z soboty na niedzielę.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Oprócz alarmów drugiego stopnia, przed burzami z gradem synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali również ostrzeżenia pierwszego stopnia. Te obowiązują w województwach:

  - dolnośląskim, we wszystkich powiatach poza tymi, gdzie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia;

  - opolskim;

  - śląskim;

  - małopolskim;

  - podkarpackim;

  - lubuskim, z wyjątkiem powiatów, gdzie obowiązuje drugi stopień alarmów;

  - wielkopolskim - w powiatach czarnkowsko-trzcianeckim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, wolsztyńskim, grodziskim, kościańskim, leszczyńskim, Leszno, śremskim, gostyńskim, rawickim, krotoszyńskim, ostrowskim, Kalisz, ostrzeszowskim, kępińskim;

  - łódzkim - w powiatach na południu województwa;

  - świętokrzyskim - z wyłączeniem powiatów koneckiego, skarżyskiego, starachowickiego i ostrowieckiego.

  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 20-30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 80-90 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy grad.

  W woj. dolnośląskim, opolskim i lubuskim ostrzeżenia będą obowiązywać do godziny 3 w niedzielę. W woj. wielkopolskim i łódzkim stracą ważność o godz. 1.30 w niedzielę. W woj. zachodniopomorskim zaczną obowiązywać o 15 w sobotę i będą ważne do północy. W pozostałych rejonach alerty będą obowiązywać do godziny 1 w niedzielę.

  Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia według IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...