Informacje
 • Upał i burze. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

  11-08-2020 19:47 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Pogoda na niedzielę 30.08 Foto: PAP/EPA/Georgi Licovski | Video: tvnmeteo.pl

  Nadchodzące godziny mogą przynieść groźną pogodę. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niebezpieczeństwo będą stanowić upały i burze z gradem. Obowiązują drugi i pierwszy stopień alarmów.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w województwach:

  - lubuskim i wielkopolskim, gdzie prognozowana temperatura maksymalna sięgnie 30-32 stopni Celsjusza; ostrzeżenia ważne będą do godziny 21 we wtorek;

  - opolskim oraz dolnośląskim (bez powiatów na południu województwa), w których na termometrach zobaczymy 29-32 st. C; tam alarmy obowiązywać będą do godz. 20 we wtorek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Oprócz upałów, zagrożeniem są też burze z gradem w województwach:

  śląskim, małopolskim oraz podkarpackim, gdzie alarmy będą ważne do północy w środę. Prognozowane są opady deszczu do 30 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70 km/h;

  - świętokrzyskim, gdzie alarmy wygasną o godzinie 22. Synoptycy prognozują opady deszczu towarzyszące burzom do 30 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70 km/h;

  - mazowieckim (w powiatach na południu regionu) oraz lubuskim, gdzie do godziny 22 we wtorek ma spaść do 20-30 l/mkw. deszczu i powiać z prędkością 70 km/h.

   

  Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia według IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...