Informacje
 • "Upał będzie się rozlewał na cały kontynent". W połowie tygodnia nawet 34 stopnie

  25-08-2019 10:25 Tomasz Wasilewski o pogodzie
  Wasilewski o pogodzie Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Przed nami upalny tydzień z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. - Jest prawdopodobieństwo, że ten upał i napływ gorącego powietrza przedłuży się do pierwszych dni września - powiedział we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  W sobotę na południu Hiszpanii termometry pokazały 39 stopni Celsjusza, w Londynie odnotowano 31 st. C.

  - Upał będzie się rozlewał na cały kontynent - powiedział Wasilewski. Tłumaczył, że gorące powietrze, które napływa z południowego zachodu, z Afryki, dotarło już do Europy zachodniej i teraz zmierza w kierunku Polski.

  Napływ gorąca z Afryki

  Skąd się bierze taka cyrkulacja powietrza? Pogodę w Polsce kształtują dwa ważne ośrodki ciśnienia. Jeden z nich - wyż - znajduje się nad Estonią, drugi - niż - utworzył się nad Morzem Norweskim.

  - Jeśli wyobrazimy sobie, jak powietrze kursuje między niżem a wyżem, to wiemy, skąd jest to ciepło w Europie - mówił Wasilewski. Tłumaczył, że w wyżu powietrze obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast wokół niżu odwrotnie. Jeśli wyobrazimy sobie taki ruch powietrza, to między tymi dwoma ośrodkami ciśnienia tworzy się "silny strumień" bardzo ciepłego powietrza, który do nas napływa.

  - Stąd w Londynie 31 stopni i stąd zapowiadane u nas nawet 34 stopnie w połowie tego tygodnia - dodał prezenter pogody. Podkreślił, że to gorące powietrze napływa do Europy, a także i do nas z północnej Afryki.

  Związany z niżem chłodny front atmosferyczny mogłyby przynieść chłodniejsze powietrze, ale blokowany jest przez wyż. - Jest to nie do przebrnięcia - tłumaczył Wasilewski. - Wygląda na to, że cały ostatni tydzień sierpnia to jest upał, i to z temperaturą wyższą niż teraz. Mogą być 34 stopnie - mówił.

  - Na pewno będą to dni gorące, myślę o tych najbliższych siedmiu dniach. I jest prawdopodobieństwo, że ten upał i napływ gorącego powietrza przedłuży się do pierwszych dni września - dodał Wasilewski.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....