Ukąsiła Cię żmija? Nie zwlekaj, idź do szpitala

[object Object]
Turyści i eksperci o spotkaniach ze żmijamitvn24
wideo 2/11

Podczas spaceru po łące patrzmy pod nogi, bo o tej porze roku łatwo natrafić na żmiję. Nawet nie będąc bezpośrednio zainteresowana człowiekiem, przestraszona może ukąsić. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do szpitala.

Tegoroczna wiosna jest bardzo ciepła. Z dobrej pogody korzystają jedyne jadowite węże w Polsce - żmije zygzakowate. Ponieważ są zmiennocieplne, wygrzewają się na słońcu. Wtedy łatwo na nie trafić.

- Żmija z reguły unika spotkań z ludźmi i raczej będzie się gdzieś oddalać od takiego miejsca, ale może dojść do takich przypadków, że będzie zaskoczona i możemy się na nią natknąć. Należy jak najbardziej wtedy uważać i oddalić się od niej, gdzieś przejść obok - zalecał Antoni Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatry są jednym z miejsc, gdzie łatwo o spotkanie z gadem. Szlaki turystyczne często przebiegają wzdłuż lub w bezpośrednim sąsiedztwie nasłonecznionych hal czy polan.

- Jechałem rowerem, ona leżała na środku ścieżki. Zatrzymałem się, popatrzyłem, wziąłem patyk, chciałem ją przenieść gdzieś tam w krzaki, żeby nic jej nie przejechało, ale nie zdążyłem, bo sama sobie poszła - opowiedział o swoim spotkaniu ze żmiją turysta odwiedzający TPN.

- Zaraz jak ją minąłem, to się jakby ocknęła i zaczęła głośno syczeć. Naprawdę głośno syczeć. Aż byłem zdziwiony, że tak mały wąż potrafi tak głośno syczeć - mówił inny turysta.

Problem dotyczy również słowackiej części Tatr. Kilka dni temu żmija wpełzła do przedszkola w Popradzie i ukąsiła dziewczynkę. Więcej przeczytasz tutaj

Uwaga na żmije (PAP/Magdalena Kicia)PAP/Magdalena Kicia

Udać się do szpitala

Człowiek nie jest przedmiotem zainteresowania żmii. - Żmija wcale nie jest zainteresowana tym, żeby kąsać. Żmija wcale nie jest zainteresowana tym, żeby nas udziabać. W momencie, kiedy my na nią niechcący nadepniemy, czy ją kopniemy, będzie chciała nas pogonić - powiedział kilka dni temu dla TVN24 Mirosław Kalicki, doktor nauk weterynaryjnych. Jak jednak powinniśmy się zachować, kiedy zostaniemy ukąszeni?

- Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że żmija ukąsiła, to możemy sobie pozwolić, żeby umyć ranę zwykłą, czystą wodą i udać się do najbliższego oddziału ratunkowego lub do najbliższej izby przyjęć - zalecał Ali Issa Darwich, ordynator oddziału ratunkowego zakopiańskiego szpitala.

Ból, obrzęk, możliwe zaczerwienienie

Nie każde ukąszenie wiąże się ze wstrzyknięciem przez węża jadu. Czy do tego doszło, można się upewnić po wystąpieniu pierwszych objawów. - Jest ból. Na pewno po kilku minutach może dojść do obrzęku, może być zaczerwienienie i może być ślad po ukąszeniu: to takie dwa otarcia naskórka w odległości półtora do dwóch centymetrów - informował Darwich. Dodał, że gdy zobaczymy taki ślad, to powinniśmy czym prędzej skonsultować się z lekarzem.

Na miejscu, w szpitalu, ukąszony powinien otrzymać antytoksynę, czyli surowicę. - Najważniejsze jest w tym wszystkim, żeby podać antytoksynę jak najszybciej. czyli nie zwlekamy, nie czekamy, nie mówimy, że przyjdziemy po południu albo na drugi dzień rano, tylko przychodzimy od razu na oddział ratunkowy, izbę przyjęć - podkreślił Darwich. Po podaniu surowicy pacjent powinien być jeszcze poddany obserwacji.

Uwaga na żmije (Maria Samczuk, PAP, lasy.gov.pl, ekologia.pl)Maria Samczuk, PAP, lasy.gov.pl, ekologia.pl

Groźne zwłaszcza dla dzieci

Ukąszenie jest szczególnie groźne dla dzieci i osób starszych. - Jad żmii jest groźny dla wszystkich, ale przebieg ukąszenia u dzieci jest ostrzejszy, jest gorszy. Dlatego też musimy obserwować dziecko, udać się z dzieckiem do szpitala, nie leczyć własnymi rękami - przestrzegał Darwich. Dziecko powinien obejrzeć chirurg. Może być konieczne przyjęcie na oddział w celu obserwacji.

To samo dotyczy również dorosłych. - Jeżeli objawy są miejscowe, czyli obrzęk, zaczerwienienie, ból, no to leczymy objawowo. Dajemy lek przeciwobrzękowy, przeciwbólowy, dajemy antytoksynę, ale mogą być objawy ogólnoustrojowe i wtedy może dojść do wstrząsu. Wtedy jest stan groźny - przestrzegał Darwich.

Najlepiej jednak nie leczyć, a zapobiegać takiej konieczności. Receptę na zabezpieczenie się przed ewentualnym ukąszeniem wystawiła Marzena Białowolska z fundacji na rzecz zwierząt "Dzika Ostoja". - Zawsze długie spodnie, nogawki. Jeżeli chodzimy na spacer na łąki, nogawki włożone w obuwie powyżej kostki. Dlatego, że jak żmija atakuje, to zazwyczaj atakuje powyżej kostki albo minimalnie nad kostką. To nas powinno w zupełności zabezpieczyć - zapewniła.

Zobacz całą rozmowę z Alim Issą Darwichem

Ordynator oddziału ratunkowego zakopiańskiego szpitala o postępowaniu po ukąszeniu żmii
Ordynator oddziału ratunkowego zakopiańskiego szpitala o postępowaniu po ukąszeniu żmiitvn24

Autor: ao/map / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Marek Szczepanek/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W dużej części Polski obowiązują alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami, oblodzeniem i opadami śniegu. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters