Informacje
 • Trąby powietrzne, gradobicia, Dolny Śląsk pod wodą. Zatrważająca prognoza dla Polski

  05-04-2019 11:46 WWF alarmuje
  Jak może wyglądać rok 2050 Foto: WWF Polska | Video: WWF Polska

  Zmieniamy planetę w sposób nieprawdopodobny - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Katarzyna Karpa-Świderek z WWF. Jeżeli nie przestaniemy, Polska i jej krajobraz zmienią się diametralnie. Pokazuje to raport "2050 Polska dla Pokoleń".

  - Obecnie nie tylko podgrzewamy planetę, czyli zmieniamy strukturę lodowców, ale mamy też do czynienia z szóstym masowym wymieraniem gatunków i pierwszym z powodu działalności człowieka. To jest naprawdę poważna sprawa - powiedziała Katarzyna Karpa-Świderek na antenie TVN24.

  Niepokojąca wizja

  Temperatura powietrza sięgająca 33 stopni Celsjusza w Suwałkach, a 40 stopni we Wrocławiu. Na zachodzie silne gradobicia, w centrum kraju możliwe trąby powietrzne. W województwie łódzkim utrzymująca się susza. Lokalne burze, które rozniecają pożary. Szalejące zamiecie pyłowe. Dolny Śląsk zmagający się z powodzią. Stały zakaz kąpieli w morzu z powodu utrzymujących się  w nim sinic.

  Ze względu na ekstremalną temperaturę osoby starsze i dzieci objęte zakazem wychodzenia ze schłodzonych pomieszczeń. Tak może wyglądać przyszłość według raportu "2050 Polska dla Pokoleń ".

  WWF apeluje: jeżeli nie zrobimy wystarczająco dużo, dramatyczne prognozy pogody staną się naszą codziennością. Podkreśla, że mamy wybór, możemy nie zmieniać obranego kursu, czego efektem będą pogodowe ekstrema zagrażające życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi, albo wybrać kurs na zmiany. Ten pozwoli nam uniknąć klimatycznej katastrofy.

  Zobacz prognozę pogody na 2050 rok:

  Jaka będzie przyszłość?

  Według raportu "2050 Polska dla Pokoleń" przygotowanego przez Boston Consulting Group (BCG) we współpracy z WWF Polska klimat i jakość powietrza, rzeki, Morze Bałtyckie, różnorodność biologiczna to najważniejsze cztery obszary, które w ciągu najbliższych 30 lat będą kształtować naszą rzeczywistość.

  W raporcie przedstawiono dwa scenariusze wydarzeń w niedalekiej przyszłości. Pierwszy, niebezpieczny dla człowieka, zakładający prowadzenie dotychczasowej polityki ekologicznej. Drugi, bezpieczny, stawiający na zmianę. Raport był inspiracją i podstawą merytoryczną dla stworzenia kampanii Polska dla Pokoleń. Jej celem jest nakłonienie Polek i Polaków do zwracania uwagi na zagadnienia związane z ochroną środowiska nie tylko na co dzień, ale również przy dokonywaniu wyboru swoich reprezentantów w instytucjach państwowych i europejskich.

  - Postanowiliśmy teraz mówić do ludzi: słuchajcie, wy macie na to wpływ, wy to zrobiliście, to teraz musicie to odkręcić przynajmniej na tyle, na ile jest to możliwe - podkreśliła Katarzyna Karpa-Świderek.

  Czytaj raport WWF

  Główne zagrożenia

  Z raportu wynika, że ochrony środowiska nie należy oddzielać od rozwoju naszego kraju. Jest ona koniecznym warunkiem dobrego funkcjonowania gospodarki.

  - Jeżeli dbamy o planetę, to to się przekłada na nasze portfele. Też w postaci bezpieczeństwa. Na przykład mamy mniej klęsk żywiołowych, z którymi później nie musimy sobie radzić. Nie musimy też wydawać pieniędzy, żeby te straty odwracać - tłumaczyła przedstawicielka WWF. - Czyste, naturalne rzeki, które mają terasy zalewowe, które mogą sobie wylać, to jest mniej powodzi - wyliczała.

  Działania w zakresie polityki prośrodowiskowej podjęte w najbliższych latach będą miały - według raportu - wpływ na nasze życie również w obszarach dobrobytu, zdrowia, bezpieczeństwa i wolności przez kolejne dekady.

  Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Karpą-Świderek z WWF:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Niepokojące wizje
  Tak wiele mówimy,piszemy,odnośnie zagrożeń ze strony klimatu, jak przeciwstawić się temu zagrożeniu.Co z tego, skoro na świecie szerzy się zło, nienawiść, pogarda dla drugiego człowieka.W Polsce wystarczy obejrzeć i posłuchać jakichkolwiek wiadomości w mediach.Niektórzy politycy i nie tylko, pragną zastąpić Boga, pouczając innych,myślą,że są doskonali.Zło zawsze prowadzi do dramatów,a w końcu do śmierci.Z nienawiści blisko nam do wojny nuklearnej,skażeniu środowiska, powietrza,wody i żywności.Wówczas sprawiedliwość weźmie górę i spowoduje odwrócenie sytuacji.Zmusi nas do przymusowej emigracji,a tam gdzie dotrzemy,zostaniemy niewpuszczeni.Nam ''starym''z tym złem dobrze się żyje,ale pomyślmy o naszych dzieciach i wnukach, jaką dramatyczną przyszłość możemy im zgotować.Przeważnie skupiamy się na jednej wizji, zagrożenia ze strony klimatu,a nie dostrzegamy innych wizji i zagrożeń.Teraz rozpoczął się wyścig do Parlamentu Europejskiego,a po wyborach nic się nie zmieni,zło, nenawiść,pogarda do innych pozostanie,bo nikt tego tematu nie będzie w stanie poruszyć.Żeby ludzkość zrozumiała,że tylko w miłości jest przyszłość, musi dojść do globalnego dramatu.
  ~Lech /2019-04-07 16:27
 • tak będzie
  I dobrze,nic już nie da się zrobić.Ludzie zapłacą karę.Zresztą nie tylko w przyrodzie jest coraz gorzej!
  ~pika /2019-04-06 17:20
 • Matka Boska
  Przecież mamy tyle Matek Boskich że na pewno nic nam nie grozi.
  ~fred /2019-04-06 10:29
 • GROCHEM O SCIANE
  TO NIC NIE DA, NIKT W TO NIE WIERZY, I WSZYSCY OLEWAJA ,JUZ JEST ZA POŹNO, WSZYSCY UMRZEMY I NARESZCIE ZIEMIA ODETCHNIE, POSPRZĄTA PO HOMO CRUDELIS I BEDZIE NOWA EPOKA, POST HOMOSAPIENS.
  ~OOOOOOOOOOOOOO /2019-04-06 10:24
 • prawda
  nie uswiadamiaj zwyklego kowalskiego tylko te tepe glowy w sejmie bo to oni sa od tego by dbac o polske
  ~janusz /2019-04-06 08:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...