Informacje
 • "Szklane góry". Skute lodem Bieszczady, w Tatrach lawinowa "dwójka"

  08-02-2021 15:43 Warunki w polskich górach
  Dawie lawiny we francuskich Alpach zabiły siedem osób Foto: TOPR | Video: Google Earth

  Padający od rana marznący deszcz i mżawka sprawiły, że w Bieszczadach i Beskidzie Niskim leży pięciocentymetrowa warstwa lodu. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

  W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Występuje przede wszystkim na północnych stokach.

  - Wszystko pokryte jest pięciocentymetrową warstwą lodu  przekazał w poniedziałek Paweł Szopa, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Mamy szklane góry dodał. Żeby poruszać się w tych warunkach, konieczne są raki. Ratownik ostrzegł, że pod ciężarem lodu mogą łamać się gałęzie drzew.

  CZYTAJ TAKŻE: Pod naporem śniegu łamią się gałęzie. "Mogą spadać na osoby, które przechodzą">>>

  W Bieszczadach jest w poniedziałek bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. Termometry pokazały od trzech do sześciu stopni mrozu. Powyżej górnej granicy lasu widać w promieniu 30-50 metrów. W bieszczadzkich dolinach, między innymi w Cisnej i Ustrzykach Górnych, widoczność przekracza jeden kilometr.

  Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia IMGW>>>

  W Tatrach lawinowa "dwójka"

  W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. "Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym" czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

  W górach panują częściowo niekorzystne warunki, poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

  Warunki w Karkonoszach

  W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu 12 godzin spadło około pięciu centymetrów śniegu. Przy silnym wietrze doprowadziło to do wzrostu zagrożenia lawinowego. Spadły oraz padający śnieg jest transportowany na strony zawietrzne i odkłada na stary śnieg zmrożony, tworząc słabo z nim związane poduszki śniegowe.

  W ciągu nadchodzącej doby zapowiadane dalsze opady opady śniegu, powyżej górnej granicy lasu może spaść go do około 10 cm. Temperatura w wyższych partiach w ciągu nocy może spaść do około -9 stopni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...