Informacje
 • Ślisko, uwaga na intensywne opady śniegu. Ostrzeżenia IMGW

  22-01-2021 19:32 Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy
  Prognoza pogody na noc 22/23.01 Foto: PAP/Marcin Obara | Video: tvnmeteo.pl

  Na terenie części kraju mokre nawierzchnie dróg będą zamarzać, należy spodziewać się też intensywnych opadów śniegu. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według prognozy zagrożeń na kolejne dni, pogodowych alertów będzie przybywać.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami w województwie zachodniopomorskim. Prognozowane jest tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -1 stopnia Celsjusza do 1 st. C, przy gruncie spadnie do -2 st. C.

  Alarmy ważne będą od godziny 20 w piątek do godz. 8 w sobotę.

  INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

  Na terenie woj. zachodniopomorskiego, poza powiatami: kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim i Świnoujście, obowiązują też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Przewiduje się, że opady, miejscami o natężeniu umiarkowanym, spowodują przyrost pokrywy od 5 do 15 centymetrów.

  Alerty ważne będą w sobotę w godzinach 10-22.

   

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

  W sobotę, poza woj. zachodniopomorskim, ostrzeżeń pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu należy spodziewać się też na terenie woj. lubuskiego i śląskiego. W pierwszym z nich opady mają spowodować przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 15 cm, na Ziemi Lubuskiej do około 10 cm, natomiast na Śląsku od 10 do 12 cm.

  SILNY WIATR

  Na terenie woj. dolnośląskim i opolskim przewidywane są alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Mocno wiać ma w ciągu dnia, na Dolnym Śląsku we wschodniej części Przedgórza Sudeckiego i Sudetów. Średnia prędkość wiatru wyniesie od 25 do 35 km/h, w porywach do 70 km/h, z południa.

  OBLODZENIA

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami mogą obowiązywać wszędzie z wyjątkiem województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Temperatura minimalna sięgnie od -3 do 0 st. C, natomiast temperatura minimalna gruntu od -4 do 0 st. C.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  OBLODZENIA

  Kolejnego dnia IMGW planuje wydać alarmy pierwszego stopnia przed oblodzeniami dla województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. W większości regionów termometry pokażą minimalnie od -3 do 1 st. C, przy gruncie -4 do -1 st. C. W rejonach podgórskich będzie od -5 do -3 st. C, przy gruncie od -6 do -3 st. C.

  INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

  Ostrzeżeń pierwszego stopnia z kolei przed intensywnymi opadami śniegu należy spodziewać się w województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Opady mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 cm.

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

  Według IMGW w poniedziałek śnieg może intensywnie padać na obszarze całej wschodniej Polski. Alerty pierwszego mogą obowiązywać na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Ma spaść od 10 do 15 cm, miejscami do 20 cm śniegu.

  OBLODZENIA

  Oblodzenia i związane z nimi ostrzeżenia pierwszego stopnia są możliwe w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Temperatura minimalna sięgnie od -2 do 0 st. C, przy gruncie od -3 do -1 st. C.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...