Informacje
 • Silny wiatr na południu kraju. IMGW wydał ostrzeżenia

  21-01-2021 17:40 Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy
  Prognoza pogody na piątek 22.01 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Na południowych krańcach Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silniejszymi porywami wiatru.

  Niebezpiecznie będzie w województwach:

  podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, strzyżowskim, brzozowskim, sanockim, leskim, bieszczadzkim, przemyskim i Przemyśl;

  - małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;

  - śląskim, w powiatach: gliwickim, rybnickim, Rybnik, raciborskim, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdrój, pszczyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim i żywieckim.

  Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 50 kilometrów na godzinę, przejściowo może rozpędzać się do 80-90 km/h.

  Ostrzeżenia będą obowiązywać do godziny 18 w piątek.

  Prognoza zagrożeń na piątek

  Synoptycy IMGW planują w piątek wydać alarmy pierwszego stopnia przed opadami marznącymi w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim. Prognozuje się wystąpienie lokalnie opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź.

  Poza tym mogą pojawić się ostrzeżenia przed silnym wiatrem w województwach: śląskim, podkarpackim, małopolskim, dolnośląskim, gdzie w rejonach górskich powieje z prędkością od 25 do 40 kilometrów na godzinę, w porywach około 65 km/h, z kierunków południowych.

   

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  W sobotę może pojawić się szereg zagrożeń pogodowych. Alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem mogą obowiązywać w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim. Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 stopni Celsjusza powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -3 st. C do -1 st. C, przy gruncie od -5 st. C do -2 st. C.

  Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu mogą zostać wydane na terenie województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 12 centymetrów.

  Alerty przed opadami marznącymi mogą pojawić się w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskimPrognozuje się wystąpienie słabych i umiarkowanych opadów marznącego  deszczu lub deszczu ze śniegiem powodujących gołoledź.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  W niedzielę synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Niebezpiecznie może być w województwach: lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -4 st. C do -2 st. C, przy gruncie od -5 st. C do -3 st. C.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...