Informacje
 • Rzekami spływają wody opadowe. Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze

  15-10-2020 22:16 Obowiązują ostrzeżenia IMGW
  Pogoda na czwartek 24.12 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  W niektórych zbiornikach wodnych poziom wody nadal przekracza poziomy alarmowe i ostrzegawcze, rzekami przemieszczają się wezbrania wywołane obfitymi opadami deszczu. Obowiązują alarmy trzeciego i drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Po ostatnich intensywnych opadach deszczu są regiony, gdzie nadal panuje trudna sytuacja hydrologiczna. W niektórych rzekach w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim, a także w wielkopolskim i łódzkim na poziom wody przekroczył poziom alarmowy. Na wielu stacjach, także w innych częściach kraju odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego.

  Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

  Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydane zostały w województwach:

  - dolnośląskim, w zlewniach: Odry od Brzegu Dolnego do ujścia Baryczy, Odry od Trestna do Brzegu Dolnego, Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna;

  - opolskim, w zlewniach Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna, Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, Odry od Chałupek do Koźla;

  - śląskim, w zlewni Odry od Chałupek do Koźla.

  Przemieszcza się wezbranie opadowe z kulminacjami powyżej stanów alarmowych, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Alarmy stracą ważność o godzinie 12 w sobotę.

  Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach:

  lubuskim, w zlewniach Odry od ujścia Bobru do Słubic, Odry od ujścia Bobru do ujścia Baryczy, gdzie będą ważne do godz. 12 w sobotę;

  - podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, w zlewni Wisły od ujścia Wisłoki do ujścia Sanu, gdzie będą ważne do godz. 13 w piątek.

  Na Odrze będzie utrzymywać się tendencja wzrostowa stanów wody wynikająca ze spływu wód opadowych. W okresie ważności ostrzeżenia prognozowane są wzrosty powyżej stanów ostrzegawczych. Jak zaznacza IMGW, po upływie ważności ostrzeżenia tendencja wzrostowa będzie dalej trwała i może być wydane kolejne ostrzeżenie z wyższym stopniem zagrożenia.

  Na skutek spływu wód opadowych na Wiśle spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich, odcinkami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Na Wiśle w profilu Zawichost poziom wody zbliży się do wartości stanu alarmowego.

  Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia?

  Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

  Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia?

  Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...