Informacje
 • Puste półki w sklepach. Wymiótł je Harvey

  24-08-2017 21:29 W wybrzeże Stanów uderzy potężny huragan

  Huragan Harvey nadciąga

  PAP/EPA/NOAA/HANDOUT, twitter/Sally MacDonald

  Mieszkańcy stanu Teksas już teraz przygotowują się na nadejście huraganu. Półki w sklepach opustoszały, a ceny benzyny gwałtownie wzrosły.

  Huragan Harvey jeszcze nie nadciągnął, a już zdążył wymieść jedzenie z półek. Mieszkańcy zagrożonych przez huragan trzeciego stopnia terenów na potęgę wykupują wszystko, co umożliwi im przetrwanie burzy.

  "Gorzej chyba być nie może"

  Ceny gazu w regionie trzykrotnie wzrosły, a niektóre rafinerie w stanie Teksas zawiesiły działalność na wypadek, gdyby huragan Harvey zagroził im już w piątek. Półki lokalnych sklepów opustoszały, a mieszkańcy korowodami samochodów ustawiają się w kolejkach po worki z piaskiem i drożejącą w zastraszającym tempie benzynę.

  W czwartek popołudniu Państwowe Centrum Obserwacji Huraganów (NHC) oceniło, że Harvey to huragan trzeciego stopnia i pojawi się na lądzie w stanie Teksas późno w piątek lub wczesnym rankiem w sobotę. Szacuje się, że uderzy w Teksas z prędkością ponad 185 kilometrów na godzinę.

  - Jest tak intensywny i jednocześnie przemieszcza się na tyle sukcesywnie, że gorzej chyba być nie może - stwierdził meteorolog John Tharp.

  Burmistrz miasta Corpus Christi ma inne troski.

  - Mam nadzieję, że ludzie zapamiętają sobie, że zagraża nam powódź błyskawiczna - stwierdził burmistrz Joe McComb. - Są i śmiertelnie niebezpiecznie, i niespodziewane - ostrzega.
  Na oparach

  Zarówno Royal Dutch Shell, jak i Anadarko Petroleum wycofały swoich pracowników z platform wiertniczych. Dwie rafinerie w wyjątkowo narażonym Corpus Christi zamknięto na czas ewakuacji na cztery spusty.

  Władze Teksasu zadecydowały, że w ponad 30 hrabstwach należy ogłosić stan klęski żywiołowej. Służby porządkowe dbają o to, by mieszkańcy mieli dostęp do worków z piaskiem, dzięki którym będą mogli zabezpieczyć swoje domy.

  Niektóre uniwersytety - szczególnie w Corpus Christi - odwołały zajęcia i ewakuowały wszystkich studentów.


  Nieunikniona powódź

  Burmistrz Nowego Orleanu Mitch Landrieu zapewnił:

  - Niestety, choć mamy najnowocześniejszy system odprowadzania wody, przy prognozowanej prędkości wiatru i ulewnych deszczach, możemy spodziewać się lokalnych zalań i powodzi - stwierdził.

  - Opracowaliśmy szczegółowy plan ewakuacji przed huraganem trzeciego stopnia, ale co zrobimy, jeżeli jego trasa się zmieni? Albo jeżeli wydarzy się coś niespodziewanego? Na tę chwilę meteorolodzy nie są w stanie ocenić, jak intensywne będą te deszcze - zastrzegł.

  Jeszcze w lipcu Stany Zjednoczone nawiedził huragan Gert, a w tym tygodniu potężny tajfun Hoto spowodował ogromne zniszczenia w Hongkongu.

  Obejrzyj materiał z Hongkongu:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • potop
  To będą rekordowe opady w Teksasie.
  ~metek /2017-08-24 23:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...