Informacje
 • Przed nami wiele pogodowych utrudnień. Prognoza zagrożeń

  12-01-2019 17:05 Sprawdź, gdzie mogą zostać wydane alerty
  Prognoza pogody na poniedziałek Foto: PAP/ EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS | Video: tvnmeteo.pl

  Aura w kolejnych dniach może sprawiać, że w wielu regionach Polski może zrobić się niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał orientacyjną prognozę ostrzeżeń. Możemy spodziewać się oblodzeń i silnego wiatru.

  W najbliższych dniach synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i silnym wiatrem.

  Obowiązują także ostrzeżenia pierwszego stopnia na nadchodzącą noc i niedzielny poranek.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  W niedzielę mogą zostać wydane ostrzeżenia:

  - pierwszego stopnia przed oblodzeniami na terenie województw: mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Synoptycy IMGW prognozują spadek temperatury powietrza w dzień poniżej 0 stopni Celsjusza;

  - pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach: łódzkim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim. Prędkość wiatru w porywach ma osiągać 70-80 kilometrów na godzinę;

  - pierwszego stopnia przed opadami śniegu w województwie śląskim. Miejscami opady w rejonach górskich mogą być o natężeniu umiarkowanym, powodującym przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 centymetrów.

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  W poniedziałek aura także może stać się niebezpieczna. Na ten dzień synoptycy IMGW mogą wydać ostrzeżenia:

  - pierwszego stopnia przed oblodzeniami w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskimi śląskim. Oblodzenia spowodują zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników;

  - pierwszego stopnia przed silnym wiatrem na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Wiatr w porywach będzie osiągał prędkość od 65 do 80 km/h.

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  Na wtorek IMGW planuje wydać w woj. pomorskim ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silny wiatrem. Synoptycy prognozują tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach wiejącego z maksymalną prędkością dochodzącą do 75 km/h.

   

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW: "prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...