Informacje
 • Prognoza zagrożeń na weekend. W wielu miejscach w sobotę może być niebezpiecznie

  10-06-2021 17:10 Sprawdź, gdzie może być groźnie
  Pogoda na noc 12/13.06 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Najbliższe dni mogą przynieść burze z opadami gradu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń pogodowych.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

  W piątek możliwe są burze z gradem. Należy spodziewać się ich we wschodnich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego oraz w woj. podlaskim, z wyjątkiem południowych powiatów.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  Jak przewiduje IMGW, pierwszego dnia weekendu niebezpieczne zjawiska mogą występować na znacznie większym obszarze kraju. Burze możliwe są w woj. podlaskim, z wyłączeniem północnych powiatów, w południowo-wschodnich powiatach woj. wielkopolskiego oraz na całym obszarze województw: łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego.

  Wszędzie oprócz Opolszczyzny wyładowaniom atmosferycznym mają towarzyszyć opady gradu.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  Następnego dnia gwałtownej pogody mogą oczekiwać znów tylko mieszkańcy północno-wschodniej części kraju. W całym woj. podlaskim, a także we wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego mogą wystąpić burze z gradem.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologicznie pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....