Informacje
 • Prognoza pogody na sierpień. Jaka będzie pogoda w drugiej części wakacji?

  22-07-2020 10:22 Długoterminowa prognoza pogody IMGW
  Prognozowana temperatura w kolejnych dniach (Ventusky.com) Foto: Shutterstock, IMGW | Video: Ventusky.com

  W sierpniu na obszarze niemal całego kraju temperatura będzie powyżej normy, mogą zdarzyć się upalne dni z temperaturą przekraczającą 30 stopni - wynika z prognozy na sierpień opublikowanej przez Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w południowej i zachodniej części Polski, a także w Wielkopolsce oraz punktowo w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim temperatura w sierpniu będzie "powyżej normy".

  Jak tłumaczył rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, oznacza to, że w tych rejonach temperatura będzie wyższa niż bywała normalnie w latach 1981-2010.

  Temperatura powietrza w sierpniu

  Prognozy średniej temperatury powietrza na sierpień 2020 roku dla wybranych miast według modelu IMGW-PIB (modelu regresyjny) i modeli CFS2 zgodnie wskazują na miesiąc ze średnią temperaturą w klasie "powyżej normy" lub w górnej granicy "w normie".

  Model IMGW-PIB na sierpień 2020 r. prognozuje średnią temperaturę powietrza "w normie" jedynie na Mazowszu, Podlasiu i miejscami na Pomorzu. Na pozostałym obszarze kraju, z wysokim prawdopodobieństwem, występować będą średnie temperatury w klasie "powyżej normy".

  Suma opadów

  Z prognozy IMGW wynika też, że suma opadów przekraczająca normę spodziewana jest przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Opady "poniżej normy" prognozowane są głównie na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. W pozostałej części kraju opady wyniosą mniej więcej tyle, ile ich dotychczasowa uśredniona wartość.

  Z przewidywań wynika więc, że na południu kraju w sierpniu prawdopodobnie będzie dość gorąco i raczej sucho, w centrum - równie ciepło, ale z umiarkowanymi opadami. Na północnym wschodzie należy spodziewać się umiarkowanej temperatury oraz wyższych opadów.

  - Niestety potwierdza się to, o czym mówiliśmy od dłuższego czasu, czyli że opady będą burzowe - powiedział Walijewski.

  Dni z opadami

  Liczba dni z opadem na terenie całej Polski będzie na ogół "w normie”. Miejscami na Lubelszczyźnie liczba dni "powyżej normy", a na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Pomorzu, Podlasiu, Warmii i Mazurach, Tatrach, Beskidach i Bieszczadach "poniżej normy".

  Jak interpretować długoterminowe prognozy pogody?

  Prognozy pogody długoterminowe zawsze są obarczone dużą niepewnością. Pomimo stale powiększających się zasobów wiedzy o procesach zachodzących w atmosferze i coraz większej mocy obliczeniowej komputerów, nie można uniknąć błędów. Wynikają one zarówno ze specyfiki stosowanych metod prognostycznych i uproszczeń w opisie procesów atmosferycznych, jak i ryzyka nagłego pojawienia się zjawiska (często lokalnego), które zaburza procesy pogodowe.

  W związku z powyższym nie można opierać się na wynikach tylko z jednego modelu prognostycznego, a wnioski końcowe należy wyciągać na podstawie wiązki prognoz otrzymanych z różnych modeli (statystycznych i numerycznych), bazujących na różnych danych wejściowych i używających różnych metod analizujących informację zawartą w dostarczonych danych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...