Informacje
 • Prognoza na weekend:
  prawie wszędzie przydadzą się parasole

  15-07-2016 13:22 Na Podkarpaciu może spaść do 40 l/mkw. deszczu

  W weekend przelotnie popada

  Fot.: PAP/Darek Delmanowicz, film: TVN24

  Podczas weekendu pogoda w Polsce się uspokoi. W wielu regionach popada, ale nie tak mocno, jak w ostatnich dniach. Najwięcej deszczu spadnie w sobotę na Podkarpaciu. Temperatura oscylować będzie w okolicy 20 st. C.

  - Pogoda uspokaja się - zawiadamia synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

  Polska dostaje się od zachodu pod wpływ wyżu z centrum obecnie w rejonie francuskiej Bretanii. Synoptyk zaznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyż pozostanie w kraj co najmniej przez tydzień.

  Do Polski będą próbowały wdzierać się niże znad północnego Atlantyku oraz Bałkanów. To kolejny ośrodek niskiego ciśnienia, który tworzy tzw. rodzinę niży, która przyniosła ulewne deszcze w ostatnich dniach. Dlatego w sobotę możliwe są opady deszczu nad południowo-wschodnią Polską, w Karpatach i na Podkarpaciu przejściowo intensywne, do 30-40 l/mkw., z burzami.

  Synoptyk zaznacza, że nad pozostałym regionami Polski będzie dość pogodnie, chociaż niewielki przelotny deszcz może wystąpić w centrum kraju oraz na Warmii i Mazurach.

  - Tak wysokie opady mogą stworzyć zagrożenie w obszarach podgórskich, gdzie rzeki bardzo szybko reagują na krótkie ale intensywne opady deszczu - informuje Unton-Pyziołek.

  Niedziela z przelotnym deszczem

  W niedzielę niż znad Atlantyku przejdzie nad zachodnią i północną część Polski stąd tam możliwe są przelotne opady deszczu, do tego niż znad Bałkanów obejmie chmurami i deszczem południowo-wschodnią i wschodnią Polskę. Wystąpią przelotne opady deszczu do 20 l/mkw. oraz burze.

  - Najmniejsze prawdopodobieństwo opadów występuje dla pasa od Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką, Mazowsze po Podlasie - podaje synoptyk.

  - Popłyną z zachodu nieco cieplejsze masy powietrza, odsuwające północny chłód dalej na wschód, więc temperatura popołudniami powinna już przekroczyć 20 st. C - opowiada Unton-Pyziołek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...