Informacje
 • Prognoza na kwiecień. Będzie jak w przysłowiu

  27-03-2020 16:25 Blog synoptyk tvnmeteo.pl Arlety Unton-Pyziołek
  Pogoda na środę 27.05 Foto: stux/pixabay.com/GFS/University of Maine | Video: tvnmeteo.pl

  Choć w kalendarzu już wiosna, przed nami bardzo zmienny pogodowo miesiąc, przysłowiowy kwiecień plecień. Czekają nas jeszcze co najmniej dwie fale zimna, ale na horyzoncie widać też ocieplenia - pisze dla tvnmeteo.pl synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

  Zimowy bezwład został wyparty przez wiosenny ruch. Przyroda budzi się do życia, a my z pełni życia korzystać nie możemy. Tęsknimy za szlakiem w Tatrach, włóczęgą po zakamarkach Wrocławia, szumem Bałtyku. I w ogrodach jest tyle do zrobienia. Aż chce się rzucić w wir sadzenia i zakupów na kiermaszu ogrodniczym. A tu ograniczenia! Niech przynajmniej pocieszą nas prognozy na początek kwietnia, w których pogoda jest "byle jaka". Łatwiej będzie wytrwać w domu.

  Przed nami załamanie pogody i dwa zimne epizody w pierwszej dekadzie kwietnia, niezbyt sprzyjające pracom w ogrodzie, długim spacerom czy kawie przy stoliku na balkonie czy ogrodzie. Arktyka wypchnie jeszcze w świat swoje dzieci - zimne masy powietrza. Dotrą nie tylko do Polski, sięgną Włoch, Chorwacji i Bułgarii.

  Wszystko rozpocząć się ma w niedzielę 29 marca. Pole baryczne w Europie uformuje się w sposób typowy dla wiosennych ochłodzeń. Daleko nad wodami Północnego Atlantyku, nad ciepłym prądem morskim Golfsztrom, rozkręcić się ma kilka niewielkich, ale destrukcyjnych wirów powietrza, z ciśnieniem w centrum do 970 hektopaskali. Wiry zassać mają zimno znad Arktyki i dwa razy wrzucić je do Europy, między 30 marca a 2 kwietnia oraz między 4 a 7 kwietnia. Padać ma mokry śnieg i śnieg z deszczem. Przechodzeniu wówczas chłodnych frontów atmosferycznych towarzyszyć mogą burze z opadami krupy śnieżnej.

  Ciepło-zimno

  Rozkręconym nad oceanem niżom pomoże wielki układ wyżowy Keywan, z centrum ulokowanym teraz na zachód od Szkocji. Wiry zsuną się na południowy-wschód, nad Skandynawię i Bałtyk. Dla Polski oznacza to zmienną pogodę, chwilami spory chłód i zimny wiatr, wiejący z północy i zachodu. Porywy wiatru osiągać mają do 60-90 kilometrów na godzinę.

  Temperatura w tym okresie ma nie wzrastać powyżej 10 stopni Celsjusza, jedynie 2, 3 i 4 kwietnia będzie cieplej, do 13 st. Nocami i o poranku od poniedziałku do czwartku w całym kraju będzie doskwierać mróz, szczególnie dotkliwy na wschodzie i południu kraju - termometry pokażą do -6 do -9 stopni Celsjusza. Przy gruncie możliwe są spadki poniżej -10 stopni.

  Około 8 kwietnia do Europy ma wejść duże ocieplenie znad Północnej Afryki i Hiszpanii. Jednak i ono zostanie po kilku dniach zastąpione masami powietrza rodem z północy. Zatoki chłodu nie odpuszczą w kwietniu tak szybko. Możliwe, że miesiąc ten nie będzie cechował się tak dużym plusowym odchyleniem temperatury średniej miesięcznej od normy, jak marzec czy luty. Według prognoz amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) miesiąc ten ma być nieco cieplejszy od normy wieloletniej na wschodzie i północnym wschodzie kraju, a na pozostałym obszarze pozostanie w normie. Dobrze, bo gdyby w kwietniu przyszła fala gorąca, jak już nieraz bywało, dopiero byłoby nam trudno.

  Docenić przyrodę

  Tegoroczna wiosna w Polsce jest dla wielu "niedostępna". Przez zagrożenie nowym koronawirusem wyjście z domu i swobodny pobyt na łonie natury zaczyna być dobrem luksusowym. To lekcja dla nas. Patrzmy na przyrodę nie jak na zawsze dostępną oczywistość, ale jak na dobro, które należy cenić i szanować, tak jak zdrowie. Zdrowe, czyste środowisko to silni i zdrowi ludzie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...