Informacje
 • Powrót burz z gradem i upału. Prognoza zagrożeń IMGW na weekend

  21-07-2021 17:01 Sprawdź, gdzie może być groźnie
  Prognoza pogody na środę 21.07 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Po kilku dniach spokoju w pogodzie na horyzoncie widać powrót gwałtownych zjawisk. W weekend synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali przed upałem i burzami z gradem.

  Zgodnie z najnowszą prognozą zagrożeń na czwartek i piątek nie są planowane żadne ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Gwałtowna aura według synoptyków może powrócić w weekend.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać alarmy pierwszego stopnia przed upałem w województwach wielkopolskim i lubuskim.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  W niedzielę IMGW może wydać alarmy pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Zjawiska te prognozowane są w województwach: mazowieckim, łódzkim, opolskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

  Ponadto w znacznej części kraju mogą zostać wydane ostrzeżenia przed upałem. Alarmy pierwszego stopnia przed tym zagrożeniem planowane są na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego,  pomorskiego oraz części dolnośląskiego. Ostrzeżeniami drugiego stopnia mogą zostać objęte województwa: podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i śląskie.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę
  Zdjęcie (Prognoza zagrożeń na niedzielę): 5239704

  Jak przetrwać upały (RCB)
  Zdjęcie (Jak przetrwać upały (RCB)): 5107342

  Czym jest prognoza zagrożeń

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

  Pogoda na wrzesień, październik i listopad 2021. Jaka jest prognoza długoterminowa?
  News (Pogoda na wrzesień, październik i listopad 2021. Jaka jest prognoza długoterminowa? ): 341614
  Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

  Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)
  Zdjęcie (Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)): 5091231

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...