Informacje
 • Południe kraju z alarmami hydrologicznymi

  28-06-2020 17:22 Sprawdź, gdzie jest niebezpiecznie
  Pogoda na poniedziałek 20.07 Foto: PAP/Darek Delmanowicz | Video: tvnmeteo.pl

  W wielu regionach Polski wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miejscami stany wody będą utrzymywać się powyżej stanów alarmowych i ostrzegawczych.

  Trzeci stopień ostrzeżeń hydrologicznych został wydany dla województwa dolnośląskiego w zlewni Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru oraz woj. mazowieckiego w zlewni Wisły od ujścia Narwi do Zbiornika Włocławek.

  W pierwej ze zlewni w związku z przemieszczaniem się wód opadowych, na Odrze środkowej, od Cigacic będzie utrzymywała się tendencja rosnąca stanów wody. W Cigacicach i Nietkowie stany wody będą utrzymywały się powyżej stanów alarmowych, w Połęcku natomiast powyżej stanu ostrzegawczego.

  Na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika Włocławek wystąpią dalsze wzrosty stanu wody. Na stacjach wodowskazowych Wyszogród i Kępa Polska przewiduje się przekroczenie stanów alarmowych.

  Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  W zlewniach położonych na południu województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego wydano drugi stopień alarmów.

  Spodziewane są tam wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich oraz w tej strefie. Lokalnie możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych a punktowo w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu stanów alarmowych.

  Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

  Alarmy hydrologiczne najniższego stopnia obowiązują na przeważającym obszarze województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Oprócz tego niebezpiecznie będzie w okolicach niektórych zlewni w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim i świętokrzyskim.

  Synoptycy informują, że w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

  Czym są ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia?

  Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

  Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

  Czym są ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

  Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...